eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre

A menekültek oktatásáról állapodtak meg a G7-országok

A menekültek és az egyre szélesedő jövedelmi egyenlőtlenség által jelentett globális problémák közös kezelésében állapodtak meg vasárnap a világ hét legfejlettebb gazdaságú országát tömörítő G7 csoport oktatási miniszterei.

A tárcavezetők a nyugat-japáni Okajama prefektúrábeli Kurasikiben tartott kétnapos találkozójukon az Európát sújtó menekültválság árnyékában úgy határoztak: a jövőben együttműködnek annak érdekében, hogy a menekültek és bevándorlók gyerekei hozzájussanak a minőségi oktatáshoz.

Nagy-Britannia, Kanada, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán, az Egyesült Államok, valamint az Európai Unió képviselői a tanácskozás után kiadott közös nyilatkozatukban leszögezték, hogy az oktatás jelentős szerepet játszik a nemzetközi közösségben a béke fenntartása terén. A dokumentumban a miniszterek a radikalizmus és a szélsőségesség elleni küzdelem szempontjából fontosnak nevezték, hogy a fiatalokkal megismertessék az olyan alapértékeket, mint a demokrácia és a jogállamiság.

A tárcavezetők megegyeztek arról is, hogy a szegény sorban élő fiatalok és a nők számára is egyenlő lehetőségeket kell biztosítani.

A közös nyilatkozat szerint a G7 országcsoport a jövőben kiemelt figyelmet szentel majd a tudományok és a matematika oktatásának.

A mostani kétnapos találkozón született akcióterv szerepelni fog a május 26-án és 27-en esedékes G7-csúcstalálkozó napirendjén is. Utóbbi helyszíne a közép-japáni Mie prefektúra lesz.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×