eur:
392.73
usd:
362.99
bux:
72132.83
2024. július 8. hétfő Ellák

"Phenjan csak akkor vet be atomfegyvert, ha rátámadnak"

Észak-Korea nem fogja használni nukleáris fegyvereit, csak akkor, ha atommal rendelkező "agresszív erők" támadnak rá - mondta Kim Dzsong Un észak-koreai vezető, akinek a kormányzó Koreai Munkáspárt kongresszusán elhangzott beszédét vasárnap közölte a KCNA hivatalos hírügynökség.

Kim Dzsong Un "felelősségteljes államnak" nevezte Észak-Koreát, amely - mint hangsúlyozta - csak akkor veti be atomfegyvereit, ha szuverenitását megsértik olyan "agresszív erők", amelyek szintén rendelkeznek atomfegyverrel. Hozzátette: országa hűségesen teljesíteni fogja az atomfegyverek elterjesztésének megakadályozására vonatkozó kötelezettségeit, és küzdeni fog a világ atomfegyver-mentesítéséért.

A Koreai Munkáspárt és a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság kormánya arra törekszik, hogy rendezze és megszilárdítsa kapcsolatait minden olyan országgal, amely - még ha a múltban ellenséges magatartást tanúsított is - a jövőben tiszteletben tartja az ország szuverenitását - jelentette ki az észak-koreai vezető.

Kim Dzsong Un azután fejtette ki ezeket a gondolatokat, hogy a pártkongresszus pénteki megnyitóján országa nukleáris tesztjeinek sikereivel büszkélkedett. "A hetedik pártkongresszus évében a hadsereg és a nép nagy sikerrel megvalósította az első hidrogénbomba tesztjét és egy földmegfigyelő műhold, a Kvangmjongszong-4 indítását ... " - jelentette ki a 33 éves észak-koreai vezető, aki már többször tudatta a világgal, hogy Észak-Korea atomhatalommá vált, s hogy olyan politikát kíván folytatni, amely az ország gazdaságának és nukleáris arzenáljának egyidejű fejlesztését tűzi ki célul.

Észak-Korea január elején immár negyedik kísérleti atomrobbantását hajtotta végre, egy hónappal később pedig műholdat állított pályára ballisztikus rakétával. Emiatt a nemzetközi közösség minden korábbinál szigorúbb büntetőintézkedéseket rendelt el Phenjannal szemben.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Meglepetésszerű eredmény született a magas részvétellel lezajlott francia nemzetgyűlési választások második fordulójában. Bár szinte minden felmérés a Marine Le Pen-féle Nemzeti Tömörülés győzelmét jósolta, az exit pollok szerint a baloldali pártok összefogása, az Új Népfront szerezte meg a legtöbb mandátumot, második helyre pedig az Emmanuel Macron elnök mögötti centrista Együtt formáció futott be. Úgy néz ki, a „republikánus front”, vagyis a baloldali és centrista jelöltek egymás javára történő visszalépése működött, és ezzel sokadszorra sikerült megakadályozni a szélsőjobboldal győzelmét. Az exit pollok alapján becsülhető erőviszonyok ugyanakkor azt mutatják, az abszolút többség senkinek nem lesz meg, ami bizonytalan helyzetet idézhet elő Franciaországban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. július 7. 20:59
×
×
×
×