eur:
409.25
usd:
375.59
bux:
74408.72
2024. november 5. kedd Imre

Chilében ismét csíp a zikavírust terjesztő szúnyog

Chile szárazföldi részén hatvan évvel azt követően, hogy sikerült kiirtani, ismét megjelent a zika-, a dengue- és a chikungunyavírust terjesztő egyiptomi csípőszúnyog (Aedes aegypti) - közölték helyi egészségügyi hatóságok.

Az amerikai kontinensen eddig Chile (szárazföldi része) és Kanada számított az egyiptomi csípőszúnyogtól mentes országnak.

Carmen Castillo chilei egészségügyi miniszter helyi idő szerint hétfőn kijelentette, hogy a tudósok azonosították a csípőszúnyog egy példányát Arica településen, a fővárostól, Santiagótól kétezer kilométerre északra.

"Az Aedes aegypti egy példányáról van szó, ami azt jelenti, hogy elővigyázatossági intézkedéseket kell hozni" - tette hozzá.

Az egyiptomi csípőszúnyogot az 1960-as években kipusztították Chile szárazföldi részén, az ország felségterületén azóta csak a csendes-óceáni Húsvét-szigeten fordult elő a rovar. Chilét természeti határai is védtek eddig, északról az Atacama-sivatag, míg keleten az Andok.

A zikavírus Afrikából származik, először az ugandai Zika-erdőben egy rhesusmakákóban (rhesus macaque) azonosították 1947-ben, emberben pedig először 1968-ban Nigériában. Egyelőre nincs megelőző hatású védőoltás vagy orvosság a kór kezelésére.

A zikaláz az amerikai kontinensen 2014 februárjában ütötte fel először a fejét. Észak- és Dél-Amerika, valamint a karibi térség 21 országában regisztrálták. A vírus a gyanú szerint mikrokefáliát, kóros kisfejűséget okoz a magzatoknál.

A chilei hatóságok bejelentették, hogy az ország északi részén riasztó-, megfigyelőrendszert létesítettek a további egyiptomi csípőszúnyogok azonosítására.

Chilében idén márciusban számoltak be az első zikavírusos esetről, amelyben a beteg szexuális úton fertőződött meg. Eddig tucatnyi ember kapta el a betegséget, de külföldön. A zikalázjárvány az amerikai kontinensen legsúlyosabban Brazíliát érinti, ahol már több mint 1,5 millió megbetegedést jegyeztek fel.

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×