eur:
401.37
usd:
365.71
bux:
73411.75
2024. október 5. szombat Aurél

Megdőlhet a történelmi magyar rekord

Januárban a zimbabwei infláció éves szinten meghaladta a 100 ezer százalékot - közölte az afrikai állam központi statisztikai hivatala. Jelenleg Zimbabwében a leggyorsabb a pénzromlás üteme, a második helyezett Irakban "csak" mintegy 60 százalékos az ütem.

A zimbabwei statisztikai hivatal szűkszavú közlése szerint az infláció éves szintje januárban 100 580 százalékra nőtt a decemberi 66 212 százalékról. A hivatalos adat még így is messze alulmarad a független szakértők becsléseitől, amelyek szerint a pénzromlás tényleges üteme 150 ezer százalékos.

A szakértők a szupermarketek árából indulnak ki, ahol 2007 januárja és 2008 januárja között a csirke kilója több mint 236 ezer százalékkal 15 millió zimbabwei dollárra (387 forintra) nőtt. A cukor, a tea és más alapvető fogyasztási cikkek lassúbb áremelkedésének köszönhetően volt az átlagos infláció "csak" 150 ezer százalékos.

A korábban jelentős agrárexportot produkáló Zimbabwében súlyos hiány van élelmiszerekből, keményvalutából, gázolajból és alapvető fogyasztási cikkekből, mióta 2000-ben - gyakran erőszakkal - elkobozták a fehérek tulajdonában lévő farmok ezreit.

Ilyen adatok mellett nem csoda, hogy a gazdasági helyzet áll a március 29-re tervezett választások kampányának középpontjában. Afrika leggyorsabban hanyatló gazdaságában az egy főre jutó hazai össztermék az 1996-os mintegy 200 dollárról tavaly 9 dollárra esett vissza. Ennek ellenére az országot annak 1980-as függetlensége óta vezető 84 éves Robert Mugabe ezúttal is indul.

A zimbabweieket valószínűleg nem vigasztalja, hogy az infláció egyelőre így is elmarad a történelmi rekordtól, amelyet a második világháború utáni Magyarország tart a pengő hiperinflációjával: a pénzromlás havi üteme megközelítette a 41,9 billiárd százalékot, vagyis az árak 15 óránként megduplázódtak.

Címlapról ajánljuk
Pazarlás, élelmiszerválság, éhezés – mit tehetünk, hogyan előzhetjük meg?

Pazarlás, élelmiszerválság, éhezés – mit tehetünk, hogyan előzhetjük meg?

A megtermelt élelmiszerek több mint harminc százaléka a szemetesbe kerül, miközben napjainkban már a fejlett országok szegényebb polgárai is kénytelenek lejjebb adni fogyasztásuk mennyiségéből vagy minőségéből – mondta az InfoRádióban az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet ügyvezetője. Dexler Dóra figyelmeztetett: nem jó az sem, ha csak a spórolásra gondolunk, mert a legolcsóbb élelmiszer nem feltétlenül a legjobb minőségű.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.07. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
Magyarországot megállítja egy betonfal

Magyarországot megállítja egy betonfal

Az elmúlt évtizedben Magyarországon jelentősen nőtt a foglalkoztatottak száma, azonban a demográfiai változások egyre nagyobb kihívásokat jelentenek a munkaerőpiac számára a jegybank friss elemzése szerint. A népességcsökkenés és a társadalom idősödése miatt a munkaerő-tartalékok szűkülnek, ami a foglalkoztatási növekedés korlátait jelzi. A következő években már nagyon nehéz lesz növelni a foglalkoztatást, miután a népességfogyás meg fogja haladni az előző másfél évtized átlagát.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×