eur:
401.37
usd:
365.71
bux:
73411.75
2024. október 5. szombat Aurél

Saját kütyüink mérgeznek minket

Sokmillió tonna elektronikai hulladék marad feldolgozatlanul és kezeletlenül, pedig tele van veszélyes nehézfémekkel és más mérgező anyagokkal - hívta fel a figyelmet a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet.

A Greenpeace jelentése szerint az Egyesült Államokban a tévékészülékek, számítógépek, mobiltelefonok és egyéb elektronikai eszközök több mint 80 százaléka feldolgozatlan marad, míg az Európai Unióban 75 százalékos, Indiában 99 százalékos ez az arány.

Tavaly egymilliárd mobiltelefont vásároltak az emberek világszerte. Ezek a készülékek egyenek mellett ólmot, higanyt, kadmiumot, berilliumot és égésgátló anyagokat tartalmaznak.

Az Európai Unióban 2005 augusztusában lépett érvénybe az az újrahasznosítást elősegítő rendelet, amely szerint az elektronikai cégek kötelesek visszavenni tönkrement termékeiket. A Greenpeace azért most publikálta jelentését, mert az Európai Bizottság a napokban vizsgálja felül az elektronikai hulladékokra vonatkozó irányelveket.

A környezetvédő szervezet arra is felhívta a figyelmet, hogy a veszélyes elektronikai hulladék egy részét illegálisan Kínába, Indiába, Thaiföldre exportálják, ahol szétszedik és újrahasznosítják a tönkrement készülékeket, de az eljárás rendkívül veszélyes a munkások és a környezet számára. Európában tilos az ilyen export, ám az Egyesült Államokban nem.

Címlapról ajánljuk
Pazarlás, élelmiszerválság, éhezés – mit tehetünk, hogyan előzhetjük meg?

Pazarlás, élelmiszerválság, éhezés – mit tehetünk, hogyan előzhetjük meg?

A megtermelt élelmiszerek több mint harminc százaléka a szemetesbe kerül, miközben napjainkban már a fejlett országok szegényebb polgárai is kénytelenek lejjebb adni fogyasztásuk mennyiségéből vagy minőségéből – mondta az InfoRádióban az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet ügyvezetője. Dexler Dóra figyelmeztetett: nem jó az sem, ha csak a spórolásra gondolunk, mert a legolcsóbb élelmiszer nem feltétlenül a legjobb minőségű.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.07. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
Magyarországot megállítja egy betonfal

Magyarországot megállítja egy betonfal

Az elmúlt évtizedben Magyarországon jelentősen nőtt a foglalkoztatottak száma, azonban a demográfiai változások egyre nagyobb kihívásokat jelentenek a munkaerőpiac számára a jegybank friss elemzése szerint. A népességcsökkenés és a társadalom idősödése miatt a munkaerő-tartalékok szűkülnek, ami a foglalkoztatási növekedés korlátait jelzi. A következő években már nagyon nehéz lesz növelni a foglalkoztatást, miután a népességfogyás meg fogja haladni az előző másfél évtized átlagát.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×