eur:
396.84
usd:
355.48
bux:
74510.83
2024. szeptember 28. szombat Vencel

Európai nyomásgyakorlás a halálbüntetés eltörléséért

Kardos Gábor nemzetközi jogász szerint van realitása az Európa Tanács, az Európai Bizottság és az Európai Unió közös felhívásának, hogy az egész világra kiterjesszék a halálbüntetés tilalmát. 2006-ban összesen 1.591 elítéltet végeztek ki a világ 25 országában. A kivégzések 99 százalékát hat országban, Kínában, az Egyesült Államokban, Irakban, Iránban, Pakisztánban és Szudánban hajtották végre. Európában csak a nem Európa Tanács-tag Fehéroroszországban alkalmazzák a legsúlyosabb büntetést.

Az Európai Unió és más szervezet sem avatkozhat bele abba, hogy miként alakítja egy állam a belső jogrendszerét, de felvetheti a kérdést, és nyomást gyakorolhat az egységes külpolitika keretében - mondta az InfoRádió által megkérdezett nemzetközi jogász annak kapcsán, hogy az EU, az Európa Tanács és az Európai Bizottság közös felhívást tett közzé arról, hogy az egész világra kiterjesszék a halálbüntetés tilalmát.

Kardos Gábor, az ELTE tanára emlékeztetett arra, hogy az Egyesült Államokban több államban eltörölték a halálbüntetést, de például Texasban nem.

Sok országban szinte immár a kultúra része a halálbüntetés, de ez hosszú ideig Európában is így volt, tehát nem kivitelezhetetlen, hogy betiltsák a kivégzéseket - emelte ki a nemzetközi jogász.

Kardos Gábor elmondta: Európában először korlátozták, aztán csak a rendkívül állapot esetére engedélyezték, végül teljesen eltörölték a halálbüntetést.

Az EU és az Egyesült Államok közötti, betiltásról szóló nyílt vita már a hidegháború vége óta tart - hangsúlyozta az ELTE tanára.

A mostani kezdeményezéssel bővítik azon országok körét, akiket meg akarnak győzni az amerikaiak mellett - tette hozzá.

Hanganyag: Németh Zoltán

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.30. hétfő, 18:00
Kövér László
az Országgyűlés elnöke
Érik a katasztrófa a világ egyik legszegényebb államában – Országoknak is okozhat függőséget a kábítószer

Érik a katasztrófa a világ egyik legszegényebb államában – Országoknak is okozhat függőséget a kábítószer

A 2021-es hatalomátvétel után az afganisztáni tálibok szinte azonnal megkezdték az ország mákmezőinek felszámolását. A radikális szunnita kormány főleg vallási meggyőződésből hirdetett háborút a kábítószerek ellen, egy valamit azonban nem vettek figyelembe: az ópium az ország gazdaságának gerincét adta, a kereskedelem felszámolásával pedig a vidéki afgánok milliói vesztették el megélhetésüket. Nézzük, mekkora ütést szenvedett el a világ egyik legszegényebb országa a radikális döntés meghozatala után.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. szeptember 28. 10:43
×
×
×
×