Infostart.hu
eur:
399.94
usd:
342.11
bux:
99826.13
2025. július 11. péntek Lili, Nóra
Business analysis stock graph backtest in crisis covid-19 for investment in stockmarket and finance business planning selective stock for Stockmarket crash and Financial crisis
Nyitókép: TERADAT SANTIVIVUT/Getty Images

Régen látott esés a tőzsdéken, nagy a pesszimizmus

A pénteki zuhanást követően hétfő reggel is pesszimista hangulatban indult a kereskedés az európai börzéken. A befektetők a vámháború és az erősödő recessziós kockázatok miatt aggódnak.

A kínai és hongkongi tőzsdék a korábbi zárva tartás miatt pedig csak ma reggel tudtak reagálni Donald Trump vámjaira a befektetők: a sanghaji tőzsdeindex nyolc százalékkal a, Hang Seng 12 százalékkal zuhant – írta a vg.hu.

A BUX 10 százalékos eséssel, 74 819 ponton nyitott hétfőn. Az OTP 15 százalékkal 18 800 forintra zuhant, legutóbb tavaly novemberben volt ennél lejjebb az árfolyam. A Mol 8,3 százalékot szakadt az induláskor, 2 670 forintra. A Richter árfolyama 5,6 százalékkal 9 500 forintra esett. A Magyar Telekom hét százalékkal 1 400 forintra esett.

A Portfolio megjegyzi, hogy a "vérfürdő" ellenére van két magyar részvény, amelynek árfolyama jelenetős pluszban volt hétfő reggel. A Gránit Bank árfolyama 6,8, a Graphisoft Park jegyzései pedig mintegy 6,1 százalékos pluszba mentek.

A régiós indexek is rosszul teljesítenek, 5-6 százalékos zuhanás van az osztrákoknál, a cseheknél és a lengyeleknél is.

A forint tovább esett hétfő reggel, a rossz nemzetközi hangulat mellett a továbbra is gyenge hazai kiskereskedelmi forgalmi adat sem segíti a hazai fizetőeszközt.

Hétfő reggel fél 10 előtt a vezető európai részvényindexek közül a DAX 10,3 százalékos esésben volt, eközben a CAC 6,5, a londoni FTSE pedig 6 százalékos mínuszt produkált. A Stoxx 600 csak a Covid kezdetén esett nagyobbat az elmúlt évtizedben.

A vg.hu megemlíti, hogy

a VIX index eközben, mely az amerikai piacok volatilitását méri, ezáltal rendre félelemindexként is nevezik, 96 százalékot ugrott napon belül,

ezzel olyan magasra került, mint a Covid kitörésekor járt, az előtt pedig csak egyetlen egyszer jegyezték ilyen szinteken, a 2008-as világválság kirobbanásakor.

Sorra próbálnak megszabadulni a magántőkealapokban (private equity) tartott befektetéseiktől az intézményi befektetők, miután a globális tőkepiacok összeomlása súlyos veszteségeket okozott portfólióikban – írta a Portfolio a Financial Times cikke alapján. Nyugdíjalapok és egyetemi alapítványok tömegesen keresik a lehetőséget, hogy részesedéseiket akár jelentős diszkonttal is értékesítsék a másodlagos piacon, ez pedig komoly figyelmeztetés a 4000 milliárd dolláros magántőke-iparág számára – állítják vezető magántőkepiaci tanácsadók.

A magántőkealapok befektetői a mostani környezetben egyre kevésbé számítanak arra, hogy idén érdemi készpénzes kifizetésekhez jutnak, sőt, likviditási nyomás alá kerülhetnek, ami az új befizetéseik ütemét is visszavetheti.

Tavaly a magántőke-iparág vagyona évtizedek óta először csökkent, lévén a tőkebevonás volumene 23 százalékkal visszaesett a 2023-as szinthez képest.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Pesztericz-Kalas Vivien: a politikai alku ára – így maradt posztján Ursula Von der Leyen

Pesztericz-Kalas Vivien: a politikai alku ára – így maradt posztján Ursula Von der Leyen

Az Ursula von der Leyen ellen indított bizalmatlansági indítvány kapcsán az Európai Bizottság elnökének helyzetéről, nehézségeiről, az Európai Unió belső életéről és az esetleges változásokról adott tájékoztatást az InfoRádió Aréna című műsorában Pesztericz-Kalas Vivien, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézet főreferense.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.11. péntek, 18:00
Petőházi Tamás
a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke
Bemondták a profik: ez a 2 részvény most nagyot nyerhet

Bemondták a profik: ez a 2 részvény most nagyot nyerhet

Rengeteg az izgalom az amerikai tőzsdéken, a vámháborús sokkot gyorsan kiheverték a piacok és nagy ralit láthattunk az utóbbi hetekben. De a vám-vonaton nincsen fék: Donald Trump máris bejelentett egy olyan intézkedést, ami a gazdasági egészség mutatójaként ismert eszköz árát az égbe repítette. A Bank of America elemzői meg is tették tétjeiket és elmondták, hogy szerintük mely részvényeket kell venni most, kik nyerhetnek nagyot a kialakult helyzeten.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×