A DeepSeek R1 az európai tőzsdékre is rányomta a bélyegét, a befektetők emésztgetik a fejlett kínai MI megjelenését. Az európai piacnyitás után nagyot zuhant a Siemens Energy árfolyama, a 16 százalékos zuhanás mögött az áll, hogy a befektetők megkérdőjelezik azt, hogy az USA-ben a korábbiaknak megfelelő volumenben valósulnak meg mesterséges intelligencia projektek és ahhoz társuló energetikai beruházások - írja a Portfolio. Hozzáteszik, az anyacég Siemens is 4,5 százalékot veszített értékéből.
A vezető európai chipgyártó ASML árfolyama is 9 százalékot esett hétfőn. A befektetők ezzel az árazzák, hogy
az európai chipgyártás volumene elmarad a korábban várttól, amire válaszul jön majd a kínai konkurencia.
Mint írják, a DeepSeek legújabb modellje az eddigi információk alapján jóval kisebb erőforrásokkal fejleszthető, mint a konkurens mesterséges intelligenciák, ez pedig megkérdőjelezi azt, hogy szükségesek-e a korábban tervezett nagy, több tízmilliárd dolláros beruházások, például nagy mennyiségű Nvidia chipek beszerzése. Ám a vállalat az egész amerikai tech-szektor magával húzhatja.
Végül az Nvidia 12 százalékos eséssel indította a hetet az amerikai tőzsdén, a Broadcom 14 százalékkal, a Super Micro 8 százalékkal, ar ARM szintén ennyivel, a Microsoft 4 százalékos áreséssel, az Alphabet pedig 3 százalékossal. A tech-részvények hatalmasra nőttek, ráadásul benne vannak az S&P 500 részvényindexben is, ennek tudható be, hogy a hétfői esésükkel lehúzták az egész indexet, az S&P 500 1,9 százalékot esett, ezzel újra 6000 pont alatt áll - írja a lap.
A széleskörű tőkepiaci eladási hullám közepette a hagyományosan menekülőeszközként funkcionáló aranyat sem kímélték a befektetők, a nemesfém jegyzése 1,5 százalékkal került lejjebb.
Végül egész nap kitartott a rendkívül nyomott hangulat a tech-túlsúlyos Nasdaq-on, a börze 3,1 százalékot esett az új, rendkívül fejlett kínai mesterséges intelligencia modell megjelenése miatt. Eközben az S&P 500 másfél százalékot esett, a Dow azonban 0,6 százalékkal feljebb került.