Egyre aktívabb a Nap, egyre több jelenséget figyelhetünk meg rajta, amint közeledünk az esedékes naptevékenységi maximumhoz. Mit tudunk a naptevékenységről? Előrejelezhetők a napkitörések? Mi fán terem az űridőjárás? Ezekre a kérdésekre is választ kaphatunk a Polaris Csillagvizsgáló téli napfordulós programján december 21-én 11 és 13 óra között - írja MTI-hez eljuttatott közleményében a Magyar Csillagászati Egyesület.
A Nap biztonságos megfigyelésére számos lehetőség van a Polaris Csillagvizsgálóban. A kupolában álló 20 cm-es lencsés távcsővel fehér fényben figyelhetjük meg a Nap fotoszféráját, Herschel-prizma segítségével. A napfoltok finomszerkezete épp úgy látható, mint a napfelszín "szemcsézete", a granuláció. Az intézmény H-alfa naptávcsövével központi csillagunk különleges jelenségeit figyelhetjük meg, lenyűgöző látványt nyújtanak a "naplángok", a protuberanciák. Megtudhatjuk azt is, mit mutat egy "hintaló naptávcső" Napunkból? Ez is egy biztonságos napmegfigyelési módszer, a kivetítés elvén működik. Vajon bármiféle távcső nélkül is sikerül majd napfoltokat észrevennünk? Természetesen ezt is csak biztonságos napszűrővel próbáljuk ki. A bemutató alkalmával előkerülnek a napórák is: vajon mennyire pontos ez az ősi időmérő eszköz?
A Polaris Csillagvizsgáló a Magyar Csillagászati Egyesület közösségi csillagvizsgálója, ahol rendszeresen tartanak csillagászati bemutatókat minden korosztály számára. Az intézmény idei utolsó programja lesz a december 21-i Nap-bemutató, melyen a Magyar Csillagászati Egyesület önkéntesei várják a csillagászat iránt érdeklődő nagyközönséget. Bővebb információ a www.mcse.hu oldalon található.