Több százalékponttal nőttek a lakáspiaci hozamok Magyarországon 2023-hoz képest, és bár Budapesten némileg magasabbak, a vidéki városokban is kedvezően alakult az elérhető nyereség - írja a vg.hu.
Az MBH Jelzálogbank friss ingatlanpiaci elemzése szerint
a befektetési célú lakásvásárláskor számításba vett kétféle hozam, a bérleti díj, illetve a lakásárak változásából származó profit egyaránt növekedett,
a javulásban nagy szerepet játszott többek között a javuló kamatkörnyezet.
Mint írják, a lakásbérleti piacon 2024-ben is folytatódott az áremelkedés, jelentős eltérésekkel,
- a bérleti díjak szeptemberben 9,6 százalékkal voltak magasabbak országosan, mint 2023 azonos időszakában.
- A KSH lakbérindexe szerint az Észak-Alföldön 16 százalékkal,
- addig a Dél-Alföldön csak 6 százalékkal kellett többet fizetniük a bérlőknek,
- Budapesten pedig átlagosan 9,8 százalékkal nőttek a bérleti díjak.
Az árváltozásokból eredő hozam is jól alakult az elmúlt években, még a 2023 és a 2024 első negyedéve közötti, alacsonyabb kereslettel jellemezhető időszakban is 6 százalékkal emelkedtek az árak az MBH Lakásárindex szerint.
Három év alatt 47 százalékkal, ötéves időtávon 77, tíz év alatt pedig több mint 300 százalékkal nőttek az árak, ami évesítve 14, 12, illetve 15 százalékos hozamot jelent.
A pénzintézet elemzői szerint a jelenlegi bérleti díjak és ingatlanárak mellett, ha a beruházást 50 százalékban hitelből finanszírozzák, és évente 3 százalékot drágulnak az ingatlanok, akkor a sajáttőke-arányos nyereség a fővárosban a használt lakások esetén 5,3-8,1 százalék között lehet, míg vidéki nagyvárosokban, így Győrben, Szegeden, Debrecenben, Miskolcon és Pécsett 6,1-7,4 százalék között alakulhat.
A legmagasabb elérhető nyereség a Budapesten vizsgált helyszínek közül a pesti belvárosban érhető el,
a VII. kerületben 8,1 százalékos a sajáttőke-arányos hozamszint, de nem sokkal marad el ettől például a XIII. kerület sem, ahol 8 százalék - írja a lap. Új lakások esetén 2,9 és 6,3 százalék között alakult a sajáttőke-arányos nyereség.
A bérleti díjak jövőbeli alakulását, ezáltal a hozamokat egyelőre nem ismert mértékben befolyásolhatja a rövid távra kiadó ingatlanokhoz (Airbnb) kapcsolódó szabályozás szigorítása. A fővárosban az AirDNA adatai szerint 11 ezernél is több aktívan hirdetett szálláshely található,
a bnbinfo.hu szerint 12 450 ezer hivatalosan üzemelő van, de a valós szám ennél azonban magasabb lehet, mivel sokan nem hivatalosan hirdetik ingatlanjaikat.
A 2022-es népszámlálási adatok szerint ugyanakkor
- Budapesten körülbelül 160 ezer lakás áll üresen,
- és 140 ezer olyan ingatlan található, amit bérlés jogcímén használnak.
A hitelintézet szakértőinek számítása szerint a rövid távú lakáskiadás korlátozásának hatására akár 10 százalékkal is emelkedhet a tartósan bérelhető lakások hivatalos száma Budapesten, a hozamok azonban hosszabb távon még így is két számjegyűek maradhatnak.