A kkv-szektor tagjai általában különösen szkeptikusak, ha újabb célokról, tervekről hallanak, de az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv legalább a megelőlegezett bizalmat megkapja a versenyszférától - írja az Index. A 21 lépésből álló terv részleteiről már kormányhatározat is szól, sok hazai cég vár tőle áttörést, különösen a termelő-gyártó iparvállalatok.
"Tagvállalataink és ügyfélkörünk csaknem 60 százaléka vár olyan pályázatra, amely egyrészt 50 főt meghaladó középvállalkozások számára is elérhető, másrészt pedig jelentősebb, akár több száz millió forintos beruházásaikat is tudják támogattatni"
- mondta a lapnak Tóth Ádám Ferenc, a Magyar Metál Fémipari Klaszter menedzsere a lehetőség várható előnyeiről. Konkrét példaként felhozta, hogy a fémipari, és azon belül is jellemzően az exportorientált lemezmegmunkáló és forgácsolástechnikai vállalkozások azok, amelyek kapacitásbővítő vagy éppen diverzifikációs projektjeik támogatására vártak pályázati lehetőséget. Hozzátette, az ilyen jellegű felhívások hiányában az említett kör tagjai évek óta nem valósítják meg a beruházásaikat.
Miután aktuális hitelminősítésében a Standard and Poor's megerősítette, hogy továbbra is befektetésre ajánlja Magyarországot, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) emlékeztetett: az a cél, hogy 3–6 százalékos gazdasági bővülést érjen el a magyar gazdaság - írja a lap.
Az Nemzetgazdasági Minisztérium szerint a gazdasági semlegesség teremti meg ehhez a gazdasági alapot, a 21 lépéses akciótervet annak érdekében dolgozta ki, hogy ebbe a növekedési sávba húzza fel a gazdaságot. A szaktárcánál hangsúlyozták:
az akcióterv célja, hogy tovább növelje a fizetések vásárlóerejét, biztosítsa a megfizethető lakhatást, továbbá a Demján Sándor Programon keresztül megduplázza a hazai kkv-k méretét.
A lap birtokába jutott az 1+1 Eszközberuházás és Technológiai Fejlesztés Támogatási Program összefoglalója, melynek kedvezményezettje a kkv-szektor. A program célja a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások eszközberuházásainak támogatása vissza nem térítendő támogatással. A technológiai fejlesztésen keresztül növekedhet a vállalkozások termelékenysége és az általuk termelt hozzáadott érték.
Két szakaszra bontva lehet majd összesen 50 milliárd forint támogatásra pályázni, melyek közül az első etap már november közepén elrajtolhat, a folytatás pedig januártól júniusig tarthat.
A projekt megvalósításának határideje a szerződéskötést követő 12 hónap, amely indokolt esetben további legfeljebb 6 hónappal meghosszabbítható. A fenntartási időszak a projekt befejezésétől számított 3 év. Az ország egész területén rajthoz lehet állni a támogatási forrásokért, a maximális támogatási intenzitás 50 százalék. Kötelezően megvalósítandó tevékenység a technológiai fejlesztést eredményező új eszközök beszerzése legalább a projekt összköltségének 40 százaléka erejéig - írják.
Továbbá a tervezet alapján a választható tevékenységek közé tartozik még:
- a vállalati infokommunikációs fejlesztés (eszközök és szolgáltatások), legfeljebb a projekt összköltségének 50 százaléka erejéig;
- a megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása, legfeljebb a projekt összköltségének 50 százaléka erejéig;
- a szükséges immateriális javak beszerzése (például az eszközbeszerzéshez kapcsolódó gyártási licenc, gyártási know-how vagy iparjogvédelem), legfeljebb a projekt összköltségének 5 százaléka erejéig;
- valamint a kis- és nagyhaszongépjárművek beszerzése, legfeljebb 25 millió forint + áfa értékhatárig;
- illetve a tanácsadási szolgáltatások igénybevétele, legfeljebb a projekt összköltségének 5 százaléka erejéig.