eur:
410.96
usd:
392.54
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Female Electronics Factory Workers in Blue Work Coat and Protective Glasses Assembling Printed Circuit Boards for Smartphones with Tweezers. High Tech Factory with more Employees in the Background.
Nyitókép: gorodenkoff/Getty Images

A borús várakozásokat is alulmúlta Németország

A német ipari megrendelések augusztusban jelentősen csökkentek, ami újabb jele annak, hogy Európa legnagyobb gazdaságának feldolgozóipara továbbra is gyengélkedik. A vártnál nagyobb mértékű visszaesés arra utal, hogy a szektor a következő hónapokban sem fog talpra állni.

A német szövetségi statisztikai hivatal (Destatis) hétfőn közzétett adatai szerint az ipari megrendelések szezonálisan és naptárhatással kiigazított alapon 5,8 százalékkal csökkentek augusztusban az előző hónaphoz képest. Ez jóval meghaladja a Reuters által készített elemzői felmérésben jelzett 2,0 százalékos csökkenést – írja a Portfolio.

A jelentős visszaesés egyik fő oka, hogy júliusban rendkívül nagy volumenű megrendeléseket adtak le közlekedési eszközökre, beleértve repülőgépeket, hajókat, vonatokat és katonai járműveket. Ha ezeket a nagy tételeket nem vesszük figyelembe, az augusztusi új megrendelések 3,4 százalékkal maradtak el a júliusi szinttől – olvasható.

A statisztikai hivatal felfelé módosította a júliusi adatokat. Az eredetileg közölt 2,9 százalékos növekedés helyett 3,9 százalékos bővülést mutatnak a számok az előző hónaphoz képest. A korrekciót az indokolta, hogy jelentős mennyiségű megrendelést jelentettek be késve.

A kevésbé ingadozó háromhavi összehasonlítás valamivel kedvezőbb képet mutat: a júniustól augusztusig tartó időszakban az új megrendelések 3,9 százalékkal haladtak meg az előző három hónap szintjét.

A mutatók azonban összességében gyenge keresletre utalnak a következő időszakra vonatkozóan. Ezt támasztják alá a múlt héten közzétett feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (bmi) adatok is. Ezek szerint a német feldolgozóipar szeptemberben az elmúlt egy év leggyorsabb ütemében zsugorodott, amit a termelés, az új megrendelések és a foglalkoztatás erőteljes visszaesése okozott.

A német gazdaság nehéz helyzetben van, a GDP lassan három éve stagnál, az ipar kifejezetten gyengén teljesít. A ciklikus nehézségek (megugrott energiaárak, magas kamatok, gyenge külső kereslet) mellett strukturális problémák is nehezítik az ipar helyzetét, mint az energetikai átállás, valamint az átalakuló autóipar.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, a távközlési szektor cégei, a feldolgozóipari gyártók (bioetanol, keményítő, napraforgóolaj), valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×