eur:
411.02
usd:
392.35
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
tejesüvegek tejtermék
Nyitókép: Pixabay

Fordulat a "tejháborúban", nagy a tét

Az EU-nak elege lett a "kialakulóban lévő mintából".

Az Európai Bizottság konzultációs kérelmet nyújtott be a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO), amelyben kifogásolja, hogy Kína szubvencióellenes vizsgálatot indított az EU-ból származó egyes tejtermékek behozatala ellen - jelentette be a brüsszeli testület hétfőn.

Kína a múlt hónapban vizsgálatot indított az EU egyes tejtermékekre vonatkozó mezőgazdasági támogatásai ellen. Peking a 10 százaléknál magasabb zsírtartalmú folyékony tej és tejszín valamint az EU-ból származó különböző típusú sajtokra vonatkozó támogatások ellenőrzését helyezte kilátásba. A vizsgálat az EU közös agrárpolitikája, valamint egyes nemzeti és regionális programok keretében nyújtott támogatásokra irányul. A Európai Bizottság biztos abban, hogy ezek a támogatási rendszerek teljes mértékben összhangban vannak a nemzetközi szabályokkal, és nem okoznak kárt a kínai tejiparnak - olvasható a testület sajtóközleményében.

Az EU lépését "az a kialakulóban lévő minta indokolta", miszerint

Kína rövid időn belül kereskedelmi védelmi intézkedéseket kezdeményez, amelyek megkérdőjelezhető állításokon és elégtelen bizonyítékokon alapulnak.

"Hétfőn a WTO-nál megtámadtuk Kína szubvencióellenes vizsgálatát az uniós tejtermékek ellen. Meggyőződésünk, hogy az uniós tejipari export nem okoz kárt a kínai tejiparnak. Megvédjük az uniós termelőket a kereskedelmi védelmi eszközökkel való visszaélésekkel szemben, valamint a szabályokon alapuló kereskedelmet" - írta hétfőn az X-en közzétett bejegyzésében Valdis Dombrovskis az Európai Bizottság kereskedelempolitikáért felelős biztosa.

A bizottság hétfői bejelentése a WTO vitarendezési eljárásának első lépését jelenti. Ha a konzultáció nem vezet kielégítő megoldáshoz, az EU kérheti, hogy a WTO hozzon létre egy külön panelt, amely dönt majd a vizsgálat megindításáról.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Adóemelésre készülnek, azélsőséges lépésre szánta el magát a Ryanair

Adóemelésre készülnek, azélsőséges lépésre szánta el magát a Ryanair

A Ryanair légitársaság azzal fenyegetőzik, hogy január 1-jétől leállítja tíz francia regionális repülőtér kiszolgálását, ha a 2025-ös költségvetésbe a kormány beleírja a légiközlekedési ágazat fokozottabb megadóztatását. A rendelkezést csütörtökre virradóra jóváhagyta a francia nemzetgyűlés, de a költségvetési tervezet végleges változatát még nem fogadták el.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×