eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 30. vasárnap Zalán
British-Dutch oil and gasoline company Royal Dutch Shell PLC signage is being pictured in Warsaw, Poland, on July 29, 2024. (Photo by Aleksander Kalka/NurPhoto via Getty Images)
Nyitókép: Getty Images

Brutális elbocsátási hullám jön az olajóriásnál

A vállalat hárommilliárd dolláros megtakarítást remél a leépítésektől.

A Shell olajipari óriásvállalat jelentős létszámcsökkentést tervez az olaj- és gázkutatási, valamint a fejlesztési részlegén – írja a The Guardian értesülése alapján az Economx.

A leépítés két részletben zajlik majd 2025-ig, és az érintett területeken dolgozók mintegy egyötödét érinti. Wael Sawan vezérigazgató számításai szerint

hárommilliárd dolláros megtakarítást jelent ez a lépés a Shellnek.

Az alkalmazottak beszámolói alapján az elbocsátásokat leginkább a houstoni és hágai, míg a legkevésbé az Egyesült Királyságban működő irodák fogják megérezni.

A vállalat szóvivője közölte: céljuk, hogy még több értéket teremtsenek lehetőleg minél kevesebb kibocsátással, a teljesítményre, a fegyelemre és az egyszerűsítésre összpontosítva az egész cégen belül. A leépítéssel érintett tevékenységek a Shell olaj- és gázkitermeléssel foglalkozó, upstream néven ismert részlegéhez tartoznak, amely a vállalat tavalyi 28 milliárd dolláros korrigált nyereségének több mint egyharmadát adta.

Wael Sawan 2023 januárjában lett a Shell vezérigazgatója, és egyik első lépéseként elvetette az olajkitermelés csökkentésére vonatkozó terveket, illetve költségcsökkentési programot indított az olaj- és gázipari konglomerátum nyereségének növelése érdekében. A Shell tavaly októberben is több száz munkahelyet szüntetett meg, akkor az alacsony szén-dioxid-kibocsátású megoldásokkal foglalkozó részlegen történtek tömeges elbocsátások.

Augusztus elején a vezérigazgató azt mondta, hogy eddig 1,7 milliárd dollárnyi költségmegtakarítást hajtott végre a vállalaton belül, és jelezte, hogy folytatja a „szervezet működésének egyszerűsítését”. Az elmúlt évben a Shell piaci értéke összesen 13 százalékkal nőtt.

Az elmúlt időszakban a Shell visszafogta tevékenységét a megújuló energiaforrások területén, valamint eladta kiskereskedelmi energia-üzletágait, finomítóit és egyes olaj- és gázkitermelési egységeit. Továbbá márciusban gyengítette 2030-as szén-dioxid-csökkentési célját, és visszavonta a 2035-ös évre vonatkozó célkitűzését. A vállalat azt tervezi, hogy bővíti cseppfolyósított földgáz (LNG) üzletágát, stabilizálja az olajkitermelést, és a legjövedelmezőbb területekre összpontosít.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Rakonczay Gábor: az ember egóját helyre teszi a természet, ha akarja, ha nem

Rakonczay Gábor: az ember egóját helyre teszi a természet, ha akarja, ha nem

Életveszélyes helyzetekről, a hullámok nagyságáról, a pihenési lehetőségekről, a tervezett sodródásokról, a magával vitt élelmiszerekről, illetve a szükséges kalória- és alvásmennyiségről is beszélt Rakonczay Gábor extrém sportoló, az Atlanti-óceán átevezője az InfoRádió Aréna című műsorában. Arra is felelt, hogy mi választja el az építő egyedüllétet a pusztító, romboló magánytól, s hogy miért vitt magával olvasni könyveket az óceán közepére.

Szakíró: nincs már nagy árkülönbség, megéri elektromos autót venni

Folyamatosan nő a kereslet a villanyautók iránt Magyarországon, elsősorban a használtautó-import élénkült meg – mondta az InfoRádióban Antalóczy Tibor. A villanyautosok.hu főszerkesztője szerint a vállalati e-autó program főleg a kisteherautó-piacnak adott nagy lendületet, de más cégeknek is érdemes pályázniuk március végéig.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Valódi támogatást adnak vagy függőségbe taszítanak? – Csendes forradalom zajlik a nemzetközi segélyezés terén

Valódi támogatást adnak vagy függőségbe taszítanak? – Csendes forradalom zajlik a nemzetközi segélyezés terén

A nemzetközi segélyezési rendszer már régóta válsággal küzd, működésével sem a donorok, sem a kedvezményezettek nem elégedettek. Miközben a donor országok azt tapasztalják, hogy a segélyek nem hozzák a várt tartós eredményeket, addig a kedvezményezettek sokszor függőségbe, segélycsapdába kerülnek. Emiatt a segélyezésről szóló szakirodalomban több évtizede gyökeret vert az aid exit koncepció, vagyis a segélyezés fokozatos kivezetése a humanitárius és sürgősségi segélyek kivételével. Kérdés, mennyire megvalósítható ez a koncepció.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. március 29. 15:14
×
×
×
×