eur:
393.63
usd:
351.68
bux:
72949.64
2024. augusztus 24. szombat Bertalan
A Barátság II. kőolajvezetéknek a Mol Dunai Finomítójába belépő vezetéke a főelzáró csappal, előtérben emléktábla Százhalombattán 2013. július 25-én. A Dunai Finomító a Mol-csoport legnagyobb, Magyarország egyetlen kőolaj-feldolgozó létesítménye.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

Dőlt az olaj a Barátságon júliusban

Alig csökkent az Ukrajnán keresztüli orosz olajtranzit júliusban a Lukoil elleni ukrán szankciók ellenére.

A Portfolio egy ukrán ágazati hírlevél alapján azt írja: a júniusi 465 ezerről mindössze 430 ezer tonnára, azaz 8 százalékkal mérséklődött a szállítás. Ez így is a harmadik legmagasabb havi volumen volt az idén, ami azt jelenti, hogy nem volt valós üzemanyag ellátási veszély.

A Portfolio azt írja: a május-júniusi magyarországi és szlovákiai finomítói karbantartások és leállások miatt ezekben a hónapokban kevesebb volt a két ország orosz nyersolajimportja Ukrajnán át, Csehországnak pedig nem is volt júniusban importja. Így a visszafogott júniusi 540 ezer tonnás ukrajnai olajtranzithoz képest megduplázódott júliusban a szállítás 1,09 millió tonnára.

Ezen belül a szlovák import 60 ezer tonnáról 340 ezer tonnára, a cseh nulláról 320 ezer tonnára ugrott, a magyar 465 ezerről 430 ezerre csökkent.

A lap szerint így igaz volt az az értesülés is, hogy csak a megnövelt júliusi megrendelésekhez képest volt valamennyi olajszállítási elmaradás Szlovákia és Magyarország felé, és az is csak amiatt, mert a Lukoil tulajdonában álló olaj átszállítását blokkolták az ukránok.

A Lukoil - és bármilyen más orosz szállító - elleni szankciókat most úgy próbálja kivédeni a Mol, hogy már az orosz-ukrán határon átvenné az olajat. Erről Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter beszélt a csütörtöki kormányinfón. Szavai szerint ezzel a megoldással drágább és kockázatosabb, de hosszú távon biztosított lehet a kőolajszállítás. Hozzátette: ez nagyjából hordónként másfél dollárral növeli a költségeket. Hangsúlyozta: az a cél, hogy az üzemanyagárak emiatt ne emelkedjenek.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.08.26. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézetének tudományos munkatársa
Új adót vetnének ki a jövedelmekre – elképesztő összegeket szerezhetnek a költségvetéseknek

Új adót vetnének ki a jövedelmekre – elképesztő összegeket szerezhetnek a költségvetéseknek

A vagyon koncentrációja a dollármilliárdosoknál egyre nagyobb aggodalmat okozott az elmúlt években, mivel egyre nagyobbak a társadalmi egyenlőtlenségek. A progresszív adóztatás sem kezeli ezt a problémát, mert az ultragazdagok a jövedelmükhöz képest kevesebb adót fizetnek, mint más társadalmi csoportok – állítja Gabriel Zucman, a Paris School of Economics professzorra, aki egy összehangolt minimumszabvánnyal orvosolná a problémát. A G20-aknak bemutatott előterjesztésében a dollármilliárdosok vagyonának legalább 2%-át adóztatná meg minden évben, így több száz milliárd dollárral növelve évente a költségvetések bevételeit. Bár kimondva egyszerűnek hangzik a terv, hogy az ultramilliárdosokat megsarcolják, valójában számos kihívással járna a lépés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. augusztus 24. 08:15
×
×
×
×