Európában most úgy tűnik, lesz elegendő energia, Hortay Olivér, a Századvég energia- és klímapolitikai üzletágvezetője szerint a kérdés inkább az ár.
"Érdemes külön tárgyalni az egyes energiahordozók piacait; amivel kapcsolatban a legfrissebb kockázatok felmerültek, az az amerikai cseppfolyós földgáz szállítmányai. Ismert, az unió korábban körülbelül 40 százalékban kitett volt az orosz vezetékes szerződéseknek, ez jelentős mértékben lecsökkent, egyrészt nagyon leesett Európában a gázigány, másrészt megnőtt az Amerikából érkező cseppfolyósított földgáz mennyisége. Különböző európai szereplők Amerika különböző gázvállalataival tipikusan hosszú távú szerződést kötöttek, és mivel Amerikában korlátosak a gázkitermelési és exportkapacitások, ezek a hosszú távú szerződések felfutó mennyiségről szólnak; ahhoz, hogy ezt az amerikaiak folyamatosan teljesíteni tudjanak, folyamatosan bővíteni kell a kapacitásokat. Csakhogy Joe Bidenre ez a program egyre inkább kezd ráégni, mivel klímavédelmi ígéreteket is tett a választáskor, és most közeledve a választásokhoz már a demokrata oldalról is támadják a kapacitásnöveléssel" – magyarázta az InfoRádió Aréna című műsorában Hortay Olivér.
A nyomás hatására márpedig Joe Biden – mint folytatta – leállította a kapacitásbővítési programot, kérdés ezek után, hogy hogyan tudja az ország teljesíteni a vállalásait, leszállítani az energiát Európa számára.
Hogy mi oldja fel az ellentmondást, arról azt mondta, valójában a piac nagyon rugalmasan reagált eddig, de "nem feltétlenül pozitív értelemben értendő" ez.
"Muszáj volt. 2022-ben nyáron voltak olyan napok, amikor 300 euró fölé emelkedett megawattóránként az a gázár, ami a korábbi években 20 euró körül mozgott, és ez számos vállalatot a termelése korlátozására kényszerített, egyesek csődbe is mentek. Európa-szerte azt tapasztaltuk, hogy
nem is feltétlenül a tarifaváltozás miatt a lakossági szereplők is igyekeztek spórolni az energiával, 20 százalékkal visszaesett az igény."
Hortay Olivér prognózisa szerint a következő időszakban a gazdasági aktivitás "magára talál", ami azt vonja maga után, hogy a gázra is magasabb lesz a kereslet szintje, de arra kevés esélyt lát, hogy a korábbi szint fölé emelkedjen vissza a gázfogyasztás, és ha ezt az igényt vizsgáljuk, "akkor lesz elegendő gáz Európában".