Ahogy arról az Infostart is beszámolt, péntektől a benzin literenkénti nagykereskedelmi ára bruttó 7 forinttal, a gázolajé pedig bruttó 10 forinttal emelkedik. A holtankoljak.hu oldalon közzétett adatok alapján így február 16-tól a benzin átlagára 614, míg a gázolajé 661 forint lesz.
A Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára az InfoRádióban elmondta: az üzemanyagár-emelkedés annak a tendenciának a következménye, hogy folyamatosan drágul az alapanyag, emelkedik a kőolaj világpiaci ára, a forint pedig mind a dollárral, mind az euróval szemben gyengült az utóbbi napokban.
Grád Ottó emlékeztetett: az adózási kötelezettségek miatt január 1-jén 20, majd a hónap közepén további 21 forinttal drágult az üzemanyag, amivel a jövedékiadó-változás beépült az árakba, így a mostani árváltozások magyarázata nem lehet más, mint a már említett alapanyagár, valamint az európai jegyzésárak párhuzamos emelkedése.
Reményei szerint
a jövő héten már nem kell számítani jelentős drágulásra a hazai benzinkutakon,
ugyanis az előrejelzések azt valószínűsítik, hogy a kőolaj jegyzésára „egy kicsit visszakorrigál”, és várhatóan ismét 80 dollár körüli árszinten mozog majd. „Ha tartós marad a kőolajár-csökkenés, annak a jövő héten már mindenképpen hatása lesz a hazai üzemanyagárakra is” – magyarázta Grád Ottó.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Magyar Ásványolaj Szövetséggel folytatott múlt heti egyeztetésen azt mondta, hogy a benzin esetében lát esélyt az árak kiigazítására, a gázolajnál azonban jelenleg „nem azonosítható” ilyen lehetőség.
A tárcavezető hangsúlyozta: a hazai üzemanyagáraknak továbbra is a régiós középmezőnyben kell maradniuk. Nagy Márton a találkozón elmondta: a kormány továbbra is elkötelezett az ellátásbiztonság és a megfelelő üzemanyagárak kialakítása mellett, ezért arra kérte az üzemanyag-forgalmazókat, hogy törekedjenek korábbi vállalásuk betartására, azaz a regionális szinten is versenyképes árszínvonalú üzemanyagok biztosítására.
Még mindig nagy a bizonytalanság
A Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára ezzel kapcsolatban megjegyezte: egész Európában érezhető némi hiány a gázolaj piacán, ezért tapasztalható nagy bizonytalanság „gázolajfronton”. „Ez a magyarázata annak, hogy a nemzetgazdasági miniszter úgy fogalmazott, inkább a benzin esetében nyílhat lehetőség korrekcióra.
Ez azonban semmiképpen sem kormányzati lépést jelent.
A miniszter úr arra utalt, hogy folyamatosan egyeztetni szeretne a piaci szereplőkkel, illetve mindenkinek alkalmazkodnia kell a piaci viszonyokhoz” – mondta Grád Ottó.
A vezess.hu utánajárt, hogy a szomszédos országokban – forintra átszámítva – mennyibe kerül az üzemanyag. Az összesítésből kiderült, hogy csak három országban drágább: Szerbiában a gázolaj, Ausztriában és Szlovákiában pedig a benzin kerül többe, mint Magyarországon. Az összes többi esetben jelentősen olcsóbb az üzemanyag a határ másik oldalán.