eur:
411.11
usd:
392.25
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Pixabay

Befellegzik a nagy hulladékbiznisznek

Megvan az első megállapodás arról, hogy nem lehet harmadik országokba "csak úgy" hulladékot szállítani.

Az Európai Unió törvényhozói és az Európai Tanács tárgyalói hosszú vita után előzetes politikai megállapodásra jutottak arról, hogy felülvizsgálják a 27-ek hulladékexportjának szabályozását, és nem szállítanak többé olyan típusú szemetet harmadik országba, ahol azt nem képesek megfelelően feldolgozni. A megállapodást még mind a két testületnek jóvá kell hagynia - írta a vg.hu.

„Bizonyos nem veszélyes hulladékok és azok keverékeinek (...) kivitele csak azokba a nem OECD-országokba engedélyezett, amelyek hozzájárulnak és teljesítik az ilyen hulladékok környezetbarát módon történő kezelésére vonatkozó kritériumokat” – közölte az Európai Parlament, hozzátéve, hogy figyelembe veszik a döntésnél a nemzetközi munkavállalói jogok betartását is.

A probléma nagyságát jól érzékelteti, hogy

az uniós tagországok csak Kenyában és csak szemétnek szánt műanyag ruhadarabból évente 37 millió darabot dobnak el.

Az elmúlt években az uniós hulladékexport mintegy fele irányult OECD-n kívüli országokba,
ahol az EU-énál sokkal lazábbak a hulladékkezelési szabályok.

Ha a terveket elfogadják és a leendő jogszabály életbe lép, a tagállamoknak 2,5 évük lesz arra, hogy felhagyjanak a műanyag hulladék szegényebb országokba történő szállításával.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be Oroszország ellen, ezúttal a Gazprombankot és további 50 kisebb-nagyobb orosz pénzintézetet célozva meg. A lépés célja, hogy tovább korlátozza Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez, és megnehezítse az ukrajnai háború finanszírozását. Az intézkedések a Biden-adminisztráció utolsó hónapjában történnek, és jelentős hatással lehetnek az orosz költségvetésre, de a magyar gazdaság szempontjából is izgalmas a helyzet, mivel Magyarország évente 4,5 milliárd köbméter földgázt kap Oroszországtól, amelyet a Gazprom szállít, a szankció alá kerülő Gazprombank kezeli az energiacég pénzügyeit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×