eur:
408.12
usd:
375.15
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
gazdaság adósság tartozás
Nyitókép: Pixabay

Veszélyes terhet cipel a világgazdaság, néhány ország csődbe mehet az IMF szerint

A Nemzetközi Valutaalap összegezte a számokat.

Friss jelentésében az IMF közli: a globális adósság 2020-ban érte el a történelmi csúcsot a koronavírus-járványt követő gazdaságélénkítés miatt. Az azóta összegzett két évben csökkent az adósságteher, ám még mindig a Covid előtti szinten van - írta a Portfolio.

A világ teljes adóssága a GDP 238 százalékát teszi ki, ez kilenc százalékponttal magasabb, mint 2019-ben. Ez

235 ezer milliárd dolláros adóssághegyet jelent,

ami 200 milliárd dollárral magasabb, mint 2021 végén. Az alábbi ábrán az is látszik, hogy a teljes adósságon belül az államok adóssága a GDP 92 százalékára rúg, míg a háztartások és vállalkozások esetében ez 146 százalék.

Az elmúlt évtizedekben Kína járult hozzá a legnagyobb mértékben az adósságállomány növekedéséhez, mivel az ázsiai országban a hitelezés gyorsabban bővült, mint ahogy a GDP növekedett. Ugyan a kínai államadósság még mindig elmarad az USA és az eurózóna mögött, de a magánszektorban már 2010 körül lehagyta azokat.

Az IMF szakértői figyelmeztetnek:

  • a kormányoknak sürgős intézkedéseket kell tenniük, hogy csökkentsék az adósságból eredő sérülékenységet és hosszútávon visszafordítsák a tendenciát.
  • az alacsonyabb jövedelmű fejlődő országok számára kulcsfontosságú az adóbeszedés hatékonyságának javítása.
  • ahol már most fenntarthatatlan az adósságteher, ott a szigorú fiskális politika mellett az adósság egy részének átstrukturálására is szükség lehet többoldalú nemzetközi megállapodásokkal.

Ez utóbbival az IMF gyakorlatilag bevalotta, hogy egyes országokban ma már a rendezett államcsőd jelenthet csak kiutat az adósságcsapdából.

Címlapról ajánljuk
Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 20:22
×
×
×
×