eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
gazdaság adósság tartozás
Nyitókép: Pixabay

Veszélyes terhet cipel a világgazdaság, néhány ország csődbe mehet az IMF szerint

A Nemzetközi Valutaalap összegezte a számokat.

Friss jelentésében az IMF közli: a globális adósság 2020-ban érte el a történelmi csúcsot a koronavírus-járványt követő gazdaságélénkítés miatt. Az azóta összegzett két évben csökkent az adósságteher, ám még mindig a Covid előtti szinten van - írta a Portfolio.

A világ teljes adóssága a GDP 238 százalékát teszi ki, ez kilenc százalékponttal magasabb, mint 2019-ben. Ez

235 ezer milliárd dolláros adóssághegyet jelent,

ami 200 milliárd dollárral magasabb, mint 2021 végén. Az alábbi ábrán az is látszik, hogy a teljes adósságon belül az államok adóssága a GDP 92 százalékára rúg, míg a háztartások és vállalkozások esetében ez 146 százalék.

Az elmúlt évtizedekben Kína járult hozzá a legnagyobb mértékben az adósságállomány növekedéséhez, mivel az ázsiai országban a hitelezés gyorsabban bővült, mint ahogy a GDP növekedett. Ugyan a kínai államadósság még mindig elmarad az USA és az eurózóna mögött, de a magánszektorban már 2010 körül lehagyta azokat.

Az IMF szakértői figyelmeztetnek:

  • a kormányoknak sürgős intézkedéseket kell tenniük, hogy csökkentsék az adósságból eredő sérülékenységet és hosszútávon visszafordítsák a tendenciát.
  • az alacsonyabb jövedelmű fejlődő országok számára kulcsfontosságú az adóbeszedés hatékonyságának javítása.
  • ahol már most fenntarthatatlan az adósságteher, ott a szigorú fiskális politika mellett az adósság egy részének átstrukturálására is szükség lehet többoldalú nemzetközi megállapodásokkal.

Ez utóbbival az IMF gyakorlatilag bevalotta, hogy egyes országokban ma már a rendezett államcsőd jelenthet csak kiutat az adósságcsapdából.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×