eur:
411.17
usd:
392.56
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Bizonytalanság a vállalkozások körében - itt vannak a felmérés eredményei

Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (MKIK GVI) negyedéves konjunktúravizsgálat júliusi adatfelvételének eredményei szerint 2023 áprilisához képest a Negyedéves Konjunktúramutató 25-ről 17 pontra csökkent.

Az MKIK GVI konjunktúravizsgálatának célja a vállalatvezetők aktuális, rövid távú üzleti várakozásainak feltérképezése. Júliusban 350 cégvezető véleményét kérdezték meg vállalata üzleti helyzetéről, kilátásairól.

Mint közölték, a vállalkozások helyzetértékelése számottevő visszaesést mutat, a 2022. októberi mélyponthoz képest azonban jelenleg is 7 ponttal magasabb érték tapasztalható. A 2023. júliusi adatfelvétel eredményei szerint 2023 áprilisához képest a negyedéves konjunktúramutató ugyanis 25-ről 17 pontra csökkent.

A negyedéves konjunktúramutató gazdasági ág szerint, 2010. 01.–2023. 07. (MKIK GVI)
A negyedéves konjunktúramutató gazdasági ág szerint, 2010. 01.–2023. 07. (MKIK GVI)

Ezt megelőzően a negyedéves konjunktúramutató a koronavírus-járvány második hullámának időszakában, 2021 januárjában (17 pont) vett fel hasonló értéket, a járványt megelőzően pedig legutóbb 2014 júliusában (18 pont) állt hasonló szinten.

Az összefoglaló közlemény szerint a vállalkozások vezetői a jelenlegi és a várható jövedelmezőség kivételével pesszimistábban ítélik meg a vizsgált szempontokat a 2023. áprilisi szinthez viszonyítva. Az előző negyedévhez képest a legnagyobb mértékű (23 pontos) romlás az elmúlt féléves termelési szint megítélésében tapasztalható, és szintén jelentős mértékű (21 pontos) csökkenés történt a várható termelési szint értékelése szempontjából is.

A hazai vállalkozások helyzetértékelése növekvő mértékben bizonytalan, széttartó. A bizonytalansági mutató mostani értéke (43 pont) a 2022. július–októberi időszak, valamint a 2021. januári adatok mellett a járványt megelőzően a 2012. október–2013. januári időszakban tapasztalt értékeknek feleltethető meg leginkább.

A jelenlegi üzleti helyzet júliusi egyenlegmutatója 37 pontra csökkent az áprilisi 44-ről, a várható üzleti helyzet megítélése pedig júliusban 31 pontra mérséklődött az előző negyedévi 42-ről. A vállalkozások júliusi helyzetértékelése és várakozásai továbbra is kedvezőek, az áprilisi jelentősebb javulást követően azonban ismét a 2023. januári szinthez hasonló értékeket tapasztaltak.

A felmérés szerint a legalább 20 főt foglalkoztató vállalkozások átlagos kapacitáskihasználtsága júliusban

  • összességében 79 százalékos,
  • a 20-249 főt foglalkoztató kis- és középvállalkozások körében 77,
  • míg a legalább 250 főt foglalkoztató nagyvállalatok körében 81 százalékon áll.

2023 áprilisához képest a kis- és középvállalkozások kapacitáskihasználtsága 3 százalékponttal csökkent, a nagyvállalatoké viszont 4 százalékponttal nőtt. Az előző év azonos időszakához viszonyítva a nagyvállalatok körében 2, míg a kis- és középvállalkozások körében 6 százalékponttal alacsonyabb a kapacitáskihasználtság átlagos értéke.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×