Infostart.hu
eur:
396.67
usd:
337.84
bux:
101380.77
2025. július 27. vasárnap Liliána, Olga
A jégeső után maradt jégdarabokat lapátolják a Békés megyei Gádoroson 2020. február 11-én.
Nyitókép: MTI/Rosta Tibor

Sok helyen elverte a jég a szőlőtermés nagy részét

A hétfői esti jégesővel érkező vihar nem kímélte a szőlőültetvényeket sem, több helyen okozott jelentős károkat a szüret előtt álló szőlő táblákban.

A badacsonyi és a Balaton-felvidéki borvidéken jelentős károkat okozott a hét eleji viharokat kísérő jégeső - írja a veol.hu.

Borbély Tamás, a Badacsonyi Borvidék Hegyközségi Tanácsa elnöke a lap kérdésére elmondta, hogy a hozzá eljutott információk alapján a borvidéket jelentős mértékben érintette az ítéletidő. A legnagyobb károkat Szigligeten és a Szent György-hegyen okozta a jégverés. Volt, ahol szinte a teljes termés odalett.

Más területeken szórványosan csapott le a zivatar, például itt a saját területünkön a Badacsony lábánál csak eső esett - mondta a szakember.

Ugyancsak jelentős károkról számolt be a lapnak Egly Márk, a Balaton-felvidéki Borvidék elnöke is. Mint mondta, bizonyos részeken, egész táblákat tarolt le a jég, akár nyolcvan hektáron is. Ezen a borvidéken

a legdrasztikusabban a Káli-medencében és lesencei térségben pusztított a vihar,

ráadásul mindez az elmúlt huszonöt év legproblémásabb évjáratában történt. Akkor, amikor a szélsőséges időjárás eleve rengeteg problémát és a védekezés tekintetében nagyon sok feladatot adott a gazdáknak - fogalmazott a borvidéki elnök.

A Pannon Császári és Királyi Borlovagrend nagymestere Sör László viszont arról számolt be, hogy bár a szélvihar ott is tombolt, de a jég Sümeg környékét nem érintette. Hozzátette: náluk megfelelően működött a jégkármentesítő rendszer, ami minden bizonnyal hozzájárult ahhoz, hogy ott csak esővel érkezzen a zivatar. Egyébként a térségben mintegy 20-30 százaléknyi termés kiesés így is várható. Ám ez nem a hétfői ítéletidő, hanem a tavaszi, nyári időjárás következménye, ami lisztharmattal és peronoszpórával terhelte az ültetvényeket.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Szakértő: a tűz természetes, de az korántsem, hogy egyre pusztítóbb

Szakértő: a tűz természetes, de az korántsem, hogy egyre pusztítóbb

A világon évente csaknem 780 millió hektárnyi terület ég le. A probléma csak súlyosbodni fog a jövőben, ugyanis a klímaváltozás, az emberi tevékenység és a megváltozott tájhasználat miatt már nemcsak a déli országokban, hanem Közép-Európában is egyre gyakoribbá válnak az erdőtüzek – mondta Valkó Orsolya, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont tudományos tanácsadója.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.28. hétfő, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Fontos erődítmény bevételéről számoltak be az oroszok, Volgográdnál csaptak le az ukrán drónok – Háborús híreink vasárnap

Fontos erődítmény bevételéről számoltak be az oroszok, Volgográdnál csaptak le az ukrán drónok – Háborús híreink vasárnap

Az orosz védelmi minisztérium állítása szerint erőik bevették Zelenyij Haj települést Donyeck megyében, amely – mint írták – „a front ezen szakaszán az ukrán alakulatok egyik fő erődítménye, amely Dnyipropetrovszk megye közigazgatási határának megközelítését fedezte”. Moszkva egy Dnyipropetrovszk megyei település bevételéről is beszámolt. Oroszország Volgográdi területén csaptak le az ukrán drónok, lezuhanó roncsaik zavart eredményeztek a vasút áramellátásában. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×