Az euróval szemben kéthetes, a dollárral szemben pedig több mint egyéves csúcsra kapaszkodott hétfő délelőtt a forint; előbbinél a 373-as, utóbbinál a 332-es árfolyam környékén, vagyis nagyon jó napokon van túl a hazai fizetőeszköz – ismertette Weinhardt Attila.
A forinterősödésben az egyik legfőbb hazai tényező az, hogy továbbra is a nagyon magas jegybanki kamatszint, ami 16 százalék az egynapos betétre, valamint az, hogy külföldön támogató a befektetői környezet – magyarázta a Portfolio elemzője, példaként említve, hogy a FED, az Egyesült Államok központi bankja a jelek szerint július után nem fog tovább emelni, sőt, várhatóan jövőre a tavaszi, kora nyári időszaktól kezdve elindít majd egy kamatcsökkentési ciklust. A piac reményei szerint az Európai Központi Bank (EKB) is hasonló gyakorlatba kezd hamarosan – jegyezte meg.
Vagyis a kamatemelési pályák tetejének az árazása, majd a csökkentés által fűtött optimizmus, ami a nemzetközi környezetben most a legfontosabb. „Ez az, ami a kamatkülönbségre játszó, úgynevezett carry trade stratégiákat is támogatja, ami a forintot is hajtja egyre erősebb és erősebb szintekre” – fogalmazott.
Ha csak a heti – meglehetősen eseménytelennek ígérkező – makrónaptárból indulunk ki, a Portfolio munkatársa szerint kitarthat a forinterősödés, de ehhez az is fontos, hogy a nemzetközi hangulat továbbra is kedvező maradjon. Ugyanakkor mind a forint–euró, mind a forint–dollár relációban néhány egységnyi távolságra nagyon erőteljes technikai akadályok mutatkoznak, azt üzenve: korlátozott a tér a hazai fizetőeszköz további erősödésére – fűzte hozzá.
Weinhardt Attila meglátása szerint ezek
a technikai akadályok az euróval szemben a 369-370-es tartományban, a dollár esetében pedig a 329-330-as zónában húzódnak.
Magyarán: első körben ezek a technikai szintek parancsolhatnak megálljt a forint lendületének.