eur:
410.64
usd:
393.87
bux:
0
2024. december 28. szombat Kamilla
Dublin, 2018. július 19.2018. július 12-én a dublini repülőtéren készített kép a Ryanair ír diszkont légitársaság egyik leszálló repülőgépéről. A Reuters értesülései szerint július 25-én és 26-án több mint 600 járatát törli az ír fapados légitársaság, mert alkalmazottai egy jelentős része sztrájkot kezdeményezett a silány munkakörülmények és a cég kicsinyessége miatt.  A hírügynökség szerint elsősorban belga, portugál és spanyol légiutas-kísérők tervezik a sztrájkot, ami miatt a Ryanair elővigyázatosságból járatai 12 százalékát törölte a menetrendből. A lépés mintegy 50 ezer utast érint. (MTI/EPA)
Nyitókép: MTI/EPA

A kormány nem enged, tovább harcol a Ryanairrel

Az Igazságügyi Minisztérium továbbra is úgy véli, a kormányhivatal jogszerűen járt el, amikor bírságot szabott ki a Ryanair tisztességtelen magatartása miatt. A Fővárosi Törvényszék a napokban hozta meg jogerős ítéletét, miszerint a légitársaságnak nem kell megfizetnie a 300 milliós büntetést, amiért az extraprofitadót áthárította az utasokra. A döntést a Ryanair üdvözölte, Budapest Főváros Kormányhivatala a Kúriához fordul.

Felháborodva olvastuk, hogy a Ryanair bocsánatkérésre szólított fel bennünket - ezekkel a szavakkal kezdte az InfoRádiónak adott interjúját Kupeczki Nóra. z IM fogyasztóvédelemért felelős helyettes államtitkára szerint ugyanis a cégnek kellene bocsánatot kérnie az utasaitól, amiért "rájuk terhelte a vállalat az extraprofitadójának az árát".

A minisztérium álláspontja szerint ugyanis a kormányhivatal jogszerűen járt el, amikor bírságot szabott ki a légitársaságra. Kupeczki Nóra szerint itt adóáthárítás történt és annak a módja sem volt megfelelő, ezért született a büntetésről szóló döntés.

Az extraprofitadóról szóló kormányrendelet alapján szerinte egyértelmű, hogy a földi kiszolgálást végző gazdálkodó szervezet az extraprofit-különadónak az alanya, ezért ennél a szervezetnél jelentkezik ez költségként. Ezt kellett a légitársaságnak kifizetnie a földi kiszolgálás felé.

A kormány álláspontja szerint a légitársaság a kormányzati adót terhelheti tovább az utasaira, viszont az cég általános szerződési feltételeiben az is benne benne van, hogy a külső költségeket, mint például a földi kiszolgálást végző szervezetnél jelentkező többletköltségeket, nem terhelik tovább az utasokra.

A helyettes államtitkár úgy látja, hogy

"itt pont ez történt, és emiatt mondja azt a kormányhivatal, amivel egyetértünk, hogy ők jogtalanul terhelték át" ezt az összeget.

Kifogásolják azt is, hogy ezt milyen módon tette meg a Ryanair: 2022. júniusában küldött e-maileket a utasoknak, hogy innentől kezdve ezt a plusz költséget ráterheli a július 1-jét követően induló járatokra, akkor is, ha azt valaki áprilisban foglalta le. Így az IM szerint az utasok nem voltak érdemi döntési helyzetben, hiszen már a teljes külföldi programjukat erre építették. Ezért gondolják azt, hogy a Ryanair tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot hajtott végre.

A bíróság jogerős döntése szerint a légitársaság volt a kivetett adó alanya, vagyis a Ryanair nem tévesztette meg az utasokat.

Kupeczki Nóra elmondta: a bíróság döntésének írásba foglalását várja a kormányhivatal, ezt még nem kapták meg, de amint megérkezik, a kormányhivatal felülvizsgálattal fordul majd a Kúriához.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Bejelentették a parlament végét Németországban, jöhet február 23-a

Bejelentették a parlament végét Németországban, jöhet február 23-a

Frank-Walter Steinmeier tartotta magát a kiszivárgott menetrendhez, és ennek megfelelően pénteken feloszlatta Bundestagot. Egyidejűleg hivatalosan is február 23-ra tűzte ki az előrehozott parlamenti választásokat. Az egyik döntés sem meglepetés, de az alkotmányban rögzítettek szerint szükség volt az államfő hivatalos nyilatkozatára.
VIDEÓ
Donald Trumpot saját szavazói oldozták fel, de 2025-ös verziója köszönőviszonyban sem lesz a korábbival

Donald Trumpot saját szavazói oldozták fel, de 2025-ös verziója köszönőviszonyban sem lesz a korábbival

A washingtoni Capitolium 2021. január 6-i ostroma után úgy tűnt, saját pártjában is kitaszítottá válhat Donald Trump, aki 2020-as választási veresége után csalást kiáltott. 2024 azonban Trump drámai és ellentmondásos visszatérésének éveként fog bevonulni a történelemkönyvekbe – nem véletlen, hogy a Time magazin 2016 után ismét az egykori ingatlanmágnást tette meg az év emberének, aki Ronald Reagan után második elnökként nemrég megkongathatta a Wall Street-i tőzsde nyitóharangját. Ám Trump első ciklusához képest jövőre komolyabb kihívásokkal fog szembenézni gazdasági, valamint bel- és külpolitikai fronton egyaránt, cserébe viszont a kormányában kisebb ellenállásba ütközhetnek a javaslatai hű szövetségeseinek és részletes terveiknek hála – bár ebből a szempontból a Kongresszus más tészta. Mi több, az amerikai gazdasági és médiaelit szintén másképp kezd viszonyulni hozzá, noha világszerte már többé-kevésbé kiismerték Trump működését, akit az örökségének bebiztosítása is foglalkoztathat második ciklusa során.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×