eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Magyar rádiós katona a Hawk Strike 2020 elnevezésű közös amerikai-magyar hadgyakorlaton 2020. március 5-én, ahol a Steppe Archer 2020 nemzetközi gyakorlat részeként légirohamot szimuláltak a magyar és amerikai katonák az újdörögdi katonai bázison.
Nyitókép: MTI/Krizsán Csaba

Csiki Varga Tamás: Európa fegyverkezik, de soká érhet az Egyesült Államok nyomába

Európa katonai kiadásai 2022-ben meghaladták a hidegháború végi szintet, a több mint három évtizede legnagyobb növekedést Oroszország ukrajnai inváziója ösztönözte – derült ki egy a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet legfrissebb jelentésből. A fegyverkezési hullám hátteréről és lehetséges következményeiről az InfoRádió Csiki Varga Tamást, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének tudományos főmunkatársát kérdezte.

A hidegháború végének a nagyon magas védelmi kiadási szintje óta eltelt harminc év, és az infláció hatása azt eredményezte, hogy miközben a 90-es években volt egy jelentős csökkenés, az ezredforduló tájékán megfordult a trend és aztán 2015 óta folyamatosan növekszik a világ védelemre költött erőforrásainak mennyisége – mondta Csiki Varga Tamás. Hozzátette: az elmúlt évben ez 3,7 százalékkal bővült és elérte a 2240 milliárd dolláros szintet. Ez már bőven meghaladja, ha inflációval együtt nézzük, a hidegháborús szintet.

"Ez egyértelműen annak tudható be, hogy a világban egyrészt a nagyhatalmak fegyverkeznek, másrészt pedig számos olyan konfliktus alakult ki a 2010-es években amelyek, regionális fegyverkezést eredményeztek" – mondta a szakértő. Európában elsősorban 2014/15-ben volt egy trendforduló.

Ez több stratégiai sokkhoz volt köthető, ezek közül a legfontosabb az orosz–ukrán háború kezdete, az akkori orosz agresszió a területvédelmi képességek megerősítésére ösztönzött számos európai államot. "De a terrorizmus problémája, az Iszlám Állam hatása, a szíriai polgárháború elhúzódása és általánosságban a válságoknak a kiterjedése Európa szomszédságába abba az irányba hatott, hogy a védelemre többet költenek az országok" – emelte ki a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa.

2022/23-ban egy újabb, sokkal intenzívebb és közelebbi háború megint abba az irányba ösztönzi az országokat, hogy a védelmi képességeket megerősítsék nemzeti szinte, és szövetségi szinten is, a NATO-n belül. Ezért tűnik ez most sokkal intenzívebbnek, és

Európában az államok közel kétharmada már tavaly elkezdte növelni a védelmi kiadásait.

"Ha a védelmi kiadások tartós növekedése egy hosszú időn át tartó trend, akkor ez előre jelezheti a katonai képességek komoly megalapozását. Azért azt egyértelműen látjuk, hogy a hidegháború óta szinte kivétel nélkül minden évben az Egyesült Államok részesedése a globális védelmi kiadásokból 40 százalék környékén volt" – mondta a szakértő.

Ahhoz, hogy Európa katonai képességei a NATO-n belül az Egyesült Államok szerepét ki tudják váltani, ahhoz legalább egy 20 éven keresztül tartó, vagy rövid ideig, 5-6 évig nagyon intenzív, nagyon komoly költségekkel járó fegyverkezés kellene.

"Ha azt vesszük figyelembe, hogy bármilyen haderőfejlesztéshez tízéves időtáv tartozik, a politikai döntéstől a megvalósításig, akkor a 2030-as évek közepe előtt azt nem reális feltételezni, hogy Európa ellensúlyozni tudná azt, ha az Egyesült Államok nem tudna kellő erőforrásokat csoportosítani Európa védelmére" – vélekedett Csiki Varga Tamás.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×