Manapság bárki kerülhet olyan helyzetbe, hogy nem tudja befizetni a rezsit. A halogatás ebben az esetben sem megoldás: jobb, ha még időben egyeztetünk a szolgáltatóval. Ha ezt tesszük, rengeteg kellemetlenségtől kímélhetjük meg magunkat és nagyobb eséllyel találunk megoldást – hívja fel a figyelmet a Hóvége.hu. De mi a teendő akkor, ha évekkel ezelőtti rezsitartozást kérnek rajtunk számon?
Az elévülés azt jelenti, hogy nem lehet bíróságon érvényesíteni azokat a követeléseket, amelyeknél az igény érvényesíthetősége az időmúlás következtében megszűnt. Azaz, hiába követelik rajtunk a sok-sok évvel ezelőtti számla befizetését, ha a tartozás már elévült, a követelést bírósági eljárásban nem lehet többé érvényesíteni. Ez lehet az adósok számára mentőöv, de csak abban az esetben, ha erre hivatkoznak a bíróságnál vagy végrehajtónál.
A gáz- és áramszolgáltatás esetén három, a telekommunikáció (mobil, tévé, internet, stb.) esetében egy év az elévülés, ugyanakkor az elévülés után sem dőlhet egyszerűen hátra az adós, mondván hogy már senki nem fogja keresni – emeli ki a portál.
Az elévülés ugyanis akkor kezdődik, amikor a követelés esedékessé válik.
A főszabály szerint az elévült követelés bírósági úton nem kényszeríthető ki és nem hajtható végre. De a bíróság azt nem nézi, hogy a követelés elévült-e vagy sem – teszik hozzá.
A rezsitartozást – így az áram- és gáztartozást – a polgári jogi követelésekként a bírósági végrehajtó kezeli. Polgári per esetén a bíróság hivatalból nem vizsgálja egy követelés elévülését, ezért ha ez bekövetezett, akkor arra az adósnak kell hivatkoznia.
- Ha az adós nem hivatkozik az elévülésre és kifizeti a tartozást, akkor azt utólag már nem követelheti vissza.
- Ennél is rosszabb, ha az adós az elévülési idő után elismeri a tartozást, mert így az újra követelhető
– olvasható.
Egyebek mellett hozzáteszik, hogy a követeléskezelők gyakran vásárolnak meg lejárt tartozásokat. Teljesen szokványos, hogy az elévült tartozást el akarják ismertetni a kötelezettel, mert ha ezt elérik, akkor elévülési idő után is köteles lesz megtéríteni a tartozást. Vagyis fizetési felszólítást az elévülés után is kaphatnak az adósok, mert ugyan a tartozás elévült, de nem szűnt meg.
Végül arra is kitérnek, hogy
nagyobb összegű tartozás esetén egészen biztosan nem fogják hagyni, hogy ne fizessünk.
Kisebb számlatartozásoknál lehetséges, hogy megússzuk a megtérítést.