eur:
408.88
usd:
374.25
bux:
74343.85
2024. november 6. szerda Lénárd
Nyitókép: Pixabay.com

Csehország és Szlovákia 30 éve: északi szomszédunk mindig "követő" ország lesz

Csehország onnan indult 1993-ban, hogy Csehszlovákiáról leváltak a kevésbé iparosodott tartományok, de Szlovákia profitál abból, amilyen integráltan a két ország munkaerőpiaca működik – mondta Pásztor Szabolcs, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető kutatója.

Harminc éve szűnt meg Csehszlovákia, 1993. január elsején létrejött Csehország és Szlovákia, és ez a két ország azóta együttműködve, ugyanakkor jelentősen eltérő ütemben fejlődik – olvasható az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány évfordulós elemzésében.

"Annak idején, amikor Csehszlovákia két részre oszlott, már nagyban konzerválódott az a struktúra, ami a monarchia idején, évtizedekkel, évszázadokkal korábban kialakult. Csehország mindig iparosodottabb volt, beszállítója volt az örökös tartományoknak, Németországnak, magasabb hozzáadott értékű bázisa volt Csehszlovákiának. A mai Szlovákiában is voltak ennek jegyei, elemei, de összességében nem volt túlzó az a '90-es évek közepén sokszor emlegetett megállapítás, hogy a két ország létrejöttével a cseheknél maradt az ipar, Szlovákiában pedig a kiegészítő ágazatok. Voltaképpen Csehszlovákiáról a kevésbé iparosodott szlovák tartományok váltak le" – vont mérleget az InfoRádióban Pásztor Szabolcs, az elemzés szerzője

A vezető kutató szerint ez a mintázat magyarázza a mai fejlettségben látható különbségeket is; a maga útján Csehország még tovább is tudott lépni, Szlovákiában pedig az ipar továbbra is kevésbé mozgatja a mutatókat.

Az egy főre eső GDP-ben Csehország úgyszintén mindig előrébb járt Szlovákiánál, a 2021-es adat szerint

  • Csehországban 26 800 dollár
  • Szlovákiában 21 000 dollár

"Nagyon érdekes adat az a várakozásokban, hogy többé már nem feltétlenül fog együtt mozogni a két ország GDP-je, ugyanis folytatódik az eddigi tendencia: a cseh GDP-növekedés gyorsabb lesz, mint a szlovák" – mondta Pásztor Szabolcs.

Divergencia következik szerinte be,

Csehország ütemesebben fog fejlődni,

mint Szlovákia, és ennek fundamentális okai vannak:

  • cseh ipari centrumokban jelentős számban szlovák vendégmunkások dolgoznak
  • Csehországnak centrális szerepe van
  • Szlovákiának a kiáramlás miatt nincs akkora munkaerő-tartaléka
  • Szlovákia jobban idősödik
  • a szlovákiai munkaerő kevésbé szakképzett

A két ország szerinte kimondottan jó példa arra, hogyan működhet együtt két szomszédos ország munkaerőpiaca.

"Ez az együttműködés elvezethet arra, hogy Szlovákia is tud fejlődni Csehország fejlődésével, ha nem is olyan mértékben, és Szlovákia is fel fog tudni zárkózni az EU-s életszínvonalhoz, de Szlovákia mindig követő ország lesz" – vélekedett Pásztor Szabolcs.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: érkeznek az eredmények, az exit poll már befutott

Amerikai elnökválasztás 2024: érkeznek az eredmények, az exit poll már befutott

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek. Az első, Dixville Notchból érkező eredmény döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. Közben a választás folyamatát vihar, áradás, technikai problémák és bombafenyegetések hátráltatják. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×