eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: YouTube/Prime Video

Váratlan hatása volt a NASA marsjárós filmjének

Megríkatta a közönséget.

Váratlan hatása volt a NASA Opportunity marsjárójának küldetését bemutató dokumentumfilmnek: megríkatta a közönséget - mondta el Ryan White, az Észak-Amerikában szerdától megtekinthető produkció rendezője.

A Good Night Oppy (Jó éjt, Oppy) című dokumentumfilm szeptemberben debütált a Telluride Filmfesztiválon. Mint White felidézte, az Opportunity missziójáról szóló film vágása közben fel sem merült, hogy a robot története meghatja majd a nézőket.

A Mars Exploration Rover (MER) küldetése 2003-ban kezdődött, mikor a NASA útjára bocsátotta. A NASA Spirit és Opportunity marsjárójának küldetését 90 napra tervezték eredetileg, de az Opportunity (Oppy) végül 14 évig teljesített szolgálatot a vörös bolygón, utolsó üzenetét - "Az elemeim lemerültek, sötét van" - 2018. június 10-én küldte a Marsról.

White elmondta, hogy amikor az utolsó üzenet után felkereste a misszión dolgozó tudósokat és mérnököket, érzelemmentes, tudományos beszámolókra számított, de mélységesen tévedett. Ezek az emberek gyermekkori álmaikat beteljesítve dolgoztak a projekten. Ez volt az egész életük, szinte a gyermeküknek tekintették a marsi robotot - mesélte.

A nézők a vetítések után elmondták, hogy a marsjáró sokban hasonlított a Pixar animációs stúdió Wall-E című animációs filmjének hősére. A produkció 2008-ban, a rover landolása után került a mozikba. "Azt hiszem, az összehasonlítások elkerülhetetlenek, amikor egy kis robotról készítünk egy dokumentumfilmet, aki egyedül van egy bolygón" - mondta ezzel kapcsolatban White.

A Good Night Oppyt szerdától tűzi műsorára az Amazon streamingszolgáltatása.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 20:22
×
×
×
×