eur:
403.36
usd:
373.4
bux:
89465.95
2025. április 1. kedd Hugó
Businessman shows concept hologram Ethereum on his hand. Man in business suit with future technology screen and modern cosmic background
Nyitókép: Ievgeniiya Ocheretna

Hatalmas lépést tett a második legnagyobb kriptovaluta

Az ethereum bányászata és létezése eddig annyi energiát használt, mint egy közepes méretű ország. Az éves fogyasztás az eddigi 112 TWh helyett ezentúl 0,01 TWh lesz.

Új működési elvre váltott a világ második legnépszerűbb kriptovalutája, az ethereum, írja a Telex. A Merge névre keresztelt átállásnak köszönhetően kisebb fogyasztású és könnyebben elérhető lett.

A Merge előtt a bitcoinhoz hasonlóan a proof-of-work protokollt használták. Ennek lényege, hogy a bányászgépeknek hatalmas számítási kapacitást igénylő, bonyolult matematikai feladatokat kell megoldaniuk az új blokkok generálásához. Ehhez erős hardverre, nagy kapacitású tápegységre és erős videokártyákra van szükség. Az eszközök működése rengeteg áramot igényel, tehát meglehetősen környezetszennyező.

Ezentúl azonban proof-of-stake protokollt használnak. Itt

a bányászok a saját kriptovalutáik egy részét helyezik letétbe a rendszerben, és minél több ilyenjük van, annál nagyobb eséllyel tudják dekódolni a következő blokkot.

Az ether-bányászathoz tehát már nem lesz szükség a nagy kapacitású videokártyákra és rengeteg mennyiségű energiára: akár hétköznapi laptopok is képesek lesznek a számítások elvégzésére.

Az átállást Vitalik Buterin, az ethereum társalkotója jelentette be a Twitteren:


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
NYT: így folyt bele az amerikai hadvezetés az ukrajnai háborúba
tudósítónktól

NYT: így folyt bele az amerikai hadvezetés az ukrajnai háborúba

Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia az ukrajnai háború elejétől fogva közös katonai tervezést folytat Kijevvel – derül ki a New York Times cikkéből, amit a szerzők annak magyarázatának szántak, hogy miként tudott talpon maradni az ország. Moszkvában viszont a közvetlen részvétel és a képmutatás bizonyítékának látják.

Ragadós száj- és körömfájás: már a vadászok is vizsgálódnak

Figyeljék a vadállományt, hogy megjelennek-e a ragadós száj- és körömfájás tünetei! – erre kéri a vadászokat az Országos Magyar Vadászkamara. Ha a vaddisznóknál megjelenik a kór, nagy baj lesz.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.01. kedd, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
Jó, ha tudjuk: az erdőirtás és a fajkihalás a gazdagabb országok rejtett exportcikkévé vált

Jó, ha tudjuk: az erdőirtás és a fajkihalás a gazdagabb országok rejtett exportcikkévé vált

A világ legnagyobb gazdasággal rendelkező országai a mezőgazdasági és erdészeti termékek fogyasztásával átlagosan több mint 15-ször nagyobb veszteséget okoznak külföldön a biológiai sokféleségben, mint határaikon belül - derül ki egy, a Nature-ben publikált tanulmányból. A Princeton kutatói a világon először számszerűsítették az országok fogyasztásának külföldi környezeti hatásait, illetve hozzájárulásukat a világ biológiai sokféleségének csökkenéséhez. A beföldi természetkímélő célú intézkedések kedvezőtlen esetben globális szinten akár nettó károkat is okozhatnak a biodiverzitásban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×