eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyomásmérő órák a Magyar Földgáztároló Zrt. hajdúszoboszlói telephelyén 2020. január 8-án. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) tájékoztatása szerint 98,5 százalék a belföldi gáztárolók töltöttsége, külföldről a kereskedelmi megállapodásoknak megfelelően érkezik a földgáz Magyarországra, így a földgázellátás biztosított a téli hónapokra, a lakosság és a közfeladatok ellátásához szükséges mennyiség egyaránt rendelkezésre áll.
Nyitókép: MTI/Czeglédi Zsolt

Az eddiginél több gáz érkezik már Magyarországra - itt a matek

Kedvezően alakul a hazai gáztárolók töltöttsége is az ország gázigényére vetítve, de meglehet, hogy a tárolók nem fognak megtelni télre.

Ahhoz, hogy október 1-re, a hazai földgáz-kitárolási időszak kezdetére megteljenek a hazai tárolók, az augusztus 31-ig összegyűlt 3,9 milliárd köbméteres mennyiséget egy hónap alatt 6,53 milliárd köbméterre kellene emelni, pontosabban 6,73 milliárd köbméterre egy tavalyi, extra engedély alapján - emlékeztetett a vg.hu. Ezen adatok szerint pillanatnyilag még 2,83 milliárd köbméter gáznak van hely a tárolókban.

Ekkora tétel bespájzolása szeptemberben átlagosan napi 94,33 millió köbmétert jelentene, csakhogy az MFGT és a Hexum Zrt. együtt ennek naponta legfeljebb nagyjából a felét tudja fogadni, 45,3 millió köbmétert az FGSZ Zrt. 2020-as adata alapján. Vagyis október 1-ig teljes gőzzel is csak 1,28 milliárd köbméterrel 5,18 milliárd köbméterre növelhető készlet, a teljes kapacitás 77 százalékára. Ez azonban csak elvi lehetőség, ugyanis a gázszállítások korábbi csökkenése miatt a teljes készlet október 1-re inkább csak 4,78 milliárd köbméteres lehet - számolt a portál.

Megjegyzik, ez természetesen nem egzakt szám, a mennyiségeken sok minden változtathat. Ilyen, hogy

  • a kereskedők például már szeptemberben is felhasználhatnak a betárolt gázból (fel is használtak a napokban);
  • érkezhet plusz gáz Horvátországon és Románián át is;
  • az FGSZ és a romániai Transgaz megállapodásának eredményeként éppen októbertől emelkedik évi 700 millió (tehát napi 1,9 millió) köbméterrel a Románia felől behozható földgáz mennyisége.

Mint ismert, Magyarországon jelenleg 63 százalék körüli a tárolók töltöttségi szintje, ennyi gáz az éves felhasználás több mint 36 százalékára elég.

„Lesz elegendő földgáz a télre” – jelentette ki Szijjártó Péter, amikor beszámolt a minap a napi 5,8 millió köbméteres orosz importról kötött, a vg.hu értesülése szerint fix áras megállapodásról.

Arról, hogy lesz-e elég földgáz az országban, Nagy Márton gazdaságfejlesztési minisztert beszélt a napokban az InfoRádió Aréna című műsorában.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×