eur:
409.43
usd:
375.86
bux:
74581.34
2024. november 5. kedd Imre
Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke azonnali kérdésre válaszol az Országgyűlés plenáris ülésén 2020. október 26-án.
Nyitókép: MTI/Soós Lajos

MNB a kamatemelésről: az inflációt kell a középtávú döntések fókuszába helyezni

A háború az inflációs és növekedési várakozásokba is erőteljesen szól bele, erről beszélt részletesebben Virág Barnabás jegybanki alelnök a kamatemelés miértjét magyarázó kedd délutáni háttérbeszélgetésen. (Március 23-án, szerdán 18.00 órától Virág Barnabás lesz az InfoRádió Aréna című műsorának vendége.)

Mint az Infostart is hírül adta, a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa kedden 100 bázisponttal, 4,40 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot (a februári ülésen 50 pontos emelés történt 2,90-ről 3,40-re), és ugyanekkora mértékben növelte a kamatfolyosó két szélét is. A jegybanki közlemény szerint a lépés oka az volt, hogy az orosz-ukrán háború erősítette az áru- és pénzpiaci kockázatokat.

Virág Barnabás MNB-alelnök a döntés okait fejtette ki kedd délután.

Háborús hatás - "kínálati sokkok"

"A makrogazdasági folyamatokat mindenütt a háború hírei és a szankciók határozzák meg. Ennek nyomán a következő negyedévekben erőteljes negatív kínálati sokkok határozzák meg mind az inflációt, mind a GDP-t.

Aktuális prognózisunk szerint a GDP 2,5-4,5 százalék között növekedhet, az infláció 7,5-9,8 százalékos tartományban alakul.

A tartományunk szélesebb a korábbiaknál, ez jelzi, hogy a kockázatok nagyok" - magyarázta Virág Barnabás, hozzátéve, 2024-ben térhet vissza a toleranciasávba az infláció.

Középtávra tekintve szerinte egyértelműen az infláció jelenti a nagyobb kockázatot.

"Egyértelműen az inflációt, illetve az árstabilitást kell a középtávú döntések fókuszába helyezni" - hívta fel a figyelmet a jegybank alelnöke.

Részletekbe menően Virág Barnabás kijelentette, erős növekedési alapokkal érte Magyarországot a háború kitörése, akár 6 százalék fölötti GDP-növekedés is kilátásban volt a 2022-es évre, de az új helyzetben ez az adat rossz esetben akár 2,5 százalékra is visszaszorulhat.

A háború miatt szerinte "átléptünk egy lineáris világból egy nem lineáris világba", a tavalyi évet jellemző áremelkedés tovább pörgött, és már széles piacokat érint a nyersanyagok, az élelmiszerek és az energiahordozók árának növekedése miatt.

Nem lineáris hatások pedig a pénzpiacokon is jelentkeztek, a forint árfolyama nagyot zuhant, az utóbbi egy hét jelentett ebben némi korrekciót Virág Barnabás szerint.

Előrejelzés részletekben

A 2,5-4,5 százalékos gazdasági növekedést

a lakossági fogyasztás

hozhatja majd Virág Barnabás szerint, de a háború sok mindent befolyásol majd.

"Amint ez a háborús helyzet oldódik, a magyar gazdaság gyors helyreállásra lesz képes, 2023-ban várhatóan visszanyerjük a lendületet a prognózisunk szerint, 4-5 százalékos tartomány közé emelkedhet a növekedés üteme" - mondta.

Áttérve az inflációra ható "sokkokra", elmondta, időben és méretben is rakódnak egymásra ezek a hatások, már nem csak egy-egy részpiacot érintenek: élelmiszerek, energia, nyersanyagok - magasabb árkörnyezetben.

Ugyanakkor inflációt csökkentő hatások is vannak, igaz, nem elégségesek, ezek közt is legerősebb a lakossági fogyasztás.

"Az infláció lefutását tekintve a következő időszakban a kínálati sokkok vezetik a görbéket,

a márciusi adat ismét egy picit magasabb lesz annál, mint amit februárban láttunk, 8,5-9 százalék

között mutatják a jelenlegi előrejelzések. Ez a magasság marad, az év második felében jöhet fordulat, de ez is függ a háború lezárásának gyorsaságától" - ecsetelte Virág Barnabás.

A Magyar Nemzeti Bank alelnöke előadásában zárásként ismét figyelmeztetett, hogy a prognózisokban bizonytalanság a növekedést tekintve lefelé, az inflációt tekintve felfelé van. A jegybank célja továbbra is az, hogy a kínálati sokk közepette fellépő öngerjesztő hatásokat elkerülje, és visszatérés jöjjön az árstabilitáshoz.

"A szigorúbb monetáris kondíciók hosszabb ideig történő fenntartása indokolt" - összegzett Virág Barnabás.

Kérdések - válaszok

- Az MNB-nek most van-e várakozása arra, hogy az alapkamat és az egyhetes betéti kamat mikor és milyen szinten tetőzhet?

- Következetes, szigorító monetáris politikát fogunk folytatni. Hogy milyen időzítés történik, azt a következő időszak kockázatai határozzák meg, az orosz-ukrán háború alakulása döntő hatás.

- Lehet-e 100 bázispontnál nagyobb alapkamat-emelés?

- Az irány egyértelmű. Az árstabilitást szeretnénk középtávon helyreállítani. Az eszközeink változatlanok maradnak.

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×