eur:
411.43
usd:
392.63
bux:
0
2024. november 25. hétfő Katalin
20 October 2021, Mecklenburg-Western Pomerania, Lubmin: View of pipe systems and shut-off devices at the gas receiving station of the Nord Stream 2 Baltic Sea pipeline. Originally, the pipeline for natural gas from Russia was scheduled to go into operation at the end of 2019. In accordance with the EU Gas Directive, a certification process is still underway at the German Federal Network Agency for the recognition of Nord Stream 2 AG as an Independent Transmission System Operator. Nord Stream 2 AG is backed by the Russian gas monopolist Gazprom. Photo: Stefan Sauer/dpa (Photo by Stefan Sauer/picture alliance via Getty Images)
Nyitókép: Stefan Sauer/picture alliance via Getty Images

Elemző: egy kézfogáson múlik, és dőlhet újra az orosz gáz

Most szombaton is leállt az egyik legfontosabb orosz csővezetéken a gázszállítás Németország felé, sőt megint visszafelé, az oroszok irányába megy a gáz, így ez a héten megint gázáremelkedést okozhat a tőzsdéken. Egyes német politikusok mellett az ukrán külügyminiszter is nyíltan arról beszél, hogy az oroszok a gázszállítások direkt visszafogásával okozzák a gázárak elszállását azért, hogy kikényszerítsék az Északi Áramlat 2 utolsó engedélyeit is.

Pletser Tamás úgy fogalmazott: Oroszország az úgynevezett Jamal vezetéken egészen Lengyelországig szállít, tehát Varsó még megkapja a kért földgázmennyiséget, amit a szerződések alapján a Gazpromnak szállítania kell, azon fölül azonban nem szállít további mennyiségeket. Tehát Németországba a szabadpiacon nem jut már el a gáz. Miután pedig Lengyelországban jelenleg magasabbak az azonnal árak, a német kereskedők elkezdték a saját gázukat árulni Lengyelország felé, azt eredményezve, hogy a kétirányú német–lengyel vezetéken momentán Németországból Lengyelország felé áramlik a gáz – magyarázta a szakértő.

Az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője megjegyezte, korábban Vlagyimir Putyin – november 8-át megjelölve – jelezte, amikor megtelnek az oroszországi tárolók, a Gazprom képes lesz többletgázt szállítani Európa felé. „Nagyon kíváncsian várjuk azt, hogy vajon az oroszok tényleg képesek-e a következő napokban nagyobb mennyiségű gázt szállítani Európa felé. Ha ez megtörténik, akkor az a bizonyos német–lengyel gázirány is megfordulhat” – tette hozzá.

Az MTI hétfő délután arról számolt be, hogy az orosz elnök utasításának dacára nem kezdte el növelni az Európába irányuló földgázszállítást a Gazprom orosz gázipari vállalat hétfőn, így tovább mélyültek a szűkös kínálat, a magas árak és az Oroszországtól való energiafüggőség miatti aggodalmak.

Azt írják, a félelmeket jól tükrözi, hogy a legnagyobb európai gáztőzsde, a holland TTF decemberi határidős jegyzésében

majdnem 10 százalékkal, megawattóránként 81,00 euróra drágult a földgáz hétfő délelőtt.

A kedélyek lassan csillapodtak, így délután három óra után 77,42 eurón, 4,59 százalékos pluszban állt a jegyzés.

Pletser Tamás érdeklődésünkre válaszolva azt mondta, arról egyelőre nem tudni pontosat, hogy a Gazprom tervez-e több gázszállítást Európába 2022 első, második és harmadik negyedévére, ami látszik, hogy az említett Jamal vezetéket nem kívánják használni. Moszkva tehát vélhetően azt preferálná, ha elsősorban az Észak Áramlat 2-t, illetve a már kiépített déli gázfolyosót használják. A szakember emlékeztetett, az deklarált orosz gázipari politika, hogy a hagyományos Jamal és Testvériség rendszer kárára inkább a többi államot elkerülő, tengeralatti vezetéket használnák, magyarul az Északi Áramlat 1-2-t, valamint a már kiépített Török Áramlatot és annak a folytatását, ami Magyarországra is szállítja az orosz gázt.

Heteken belül elindulhatna

Ami az Északi Áramlat 2 üzembe helyezését illeti, Pletser Tamás szerint „gyakorlatilag egy kézfogás kellene a németekkel az oroszok részéről”, vagyis jogi akadályai vannak annak, hogy ezt a gázfolyosót nem tudják használni az oroszok, illetve a németek. Többek között volt egy bírósági döntés, amely rákényszeríti erre a vezetékre az európai harmadik Energia Charta végzéseit, ami azt jelenti, hogy csak a vezeték felét használhatná a Gazprom, miután ugyanaz a vezeték tulajdonosa, mint a gázé. Mindezt az oroszok vitatják, így ebben a formában nem kívánják használni ezt a vezetéket, mondván, nem azért fektettek bele 12 milliárd eurót.

„Ha van megegyezés jogilag, akkor valószínűleg heteken belül elindulhat itt a szállítás” – összegezett a szakember.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Idén is elkészítették a Német-Magyar Barométer elnevezésű tanulmányt. A hazai felmérést végző Nézőpont Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: az elmúlt években sokat romlottak a kétoldalú kapcsolatok, társadalmi szinten azonban megmaradt az egymás iránti tisztelet. Mráz Ágoston Sámuel szerint új helyzetet teremthet, ha a várakozások szerinti eredmény születik a februári előre hozott német választáson.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Az orosz hadsereg vezetésében jelentős változások történtek az ukrajnai fronton: a hírek szerint egy magas rangú tábornokot eltávolítottak pozíciójából, miután félrevezető jelentéseket adott a harcok alakulásáról. Az orosz média és háborús bloggerek beszámolói szerint Gennagyij Anascsin vezérezredest, a déli csoportosulás parancsnokát váltották le tisztségéből. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap esti videóüzenetében hatékonyabb légvédelmi rendszereket kért szövetségeseitől. Megjegyezte, már elemzik az Ukrajnára néhány napja kilőtt Oresnyik orosz rakétát. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború legújabb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×