A pénzügyminiszter felhívta a figyelmet: sikeresnek bizonyultak a gazdaságvédelmi és újraindítási intézkedések, ennek eredményeként a növekedés mértéke idén rekord magas lehet, elérheti a 6,8 százalékot, és jövőre is folytatódhat a magas ütemű bővülés.
A magyar gazdaság teljesítményét nemcsak a gazdasági mutatók, hanem a külső megerősítések is alátámasztják: tovább mérséklődött az országkockázati felár, a nagy hitelminősítők is kedvező értékeléseket adtak, a Moody’s felminősítette Magyarországot, emellett öt helyet lépett előre hazánk az IMD versenyképességi rangsorában is – sorolta Varga Mihály.
Arendkívüli helyzet ellenére folytatni kell azt az országépítő munkát, amelynek eredményeként hazánk az unió legjobb országai közé kerülhet. Ezért a gazdaságpolitika továbbra is
- a családok támogatására,
- a munkahelyek megőrzésére és újak teremtésére, valamint
- az adók csökkentésére fókuszál.
Fontosnak nevezte, hogy a gazdaságvédelem során kiemelt hangsúlyt kapjon a versenyképesség emelése és a beruházások ösztönzése, ezért a kormány segíti azoknak az iparágaknak a megerősödését, amelyek a jövőben a növekedés további forrását jelentik.
A válságkezelésben fontos szerepük van a hazai nagyvállalatoknak is, mert a segítségnyújtás számos formájával járultak hozzá a járvány hatásainak csökkentéséhez - szögezte le Varga Mihály. Mint mondta: Európában az egyik leggyorsabban fordítottuk a visszaesést növekedéssé, azonban még számos kihívással kell szembenéznünk.
A tárcavezető a kihívások között említette
- a koronavírus 4. hullámát,
- az energiaárak és
- az infláció alakulását, valamint
- a munkaerőhiányt.
A kormány hosszú távú szerződésekkel biztosítja a magyar gázellátást és minden olyan törekvés ellen fellép, amely plusz terheket róna a magyar családokra - hangsúlyozta. Az infláció alakulását érintően várhatóan az idei év végéig ugyan még kitarthatnak a kedvezőtlen nemzetközi folyamatok, majd a jövő év közepéig folyamatos csökkenés mellett normalizálódik a helyzet. A munkaerőhiány a meglévő tartalékok kiaknázásával, a képzési programok támogatásával, illetve a hatékonyságjavító technológiai fejlesztésekkel enyhíthető.