eur:
411.4
usd:
392.79
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Az Evergrande Center logója az Evergrande kínai ingatlanfejlesztő csoport épületének bejáratánál Sanghajban 2021. szeptember 21-én. Jelentések szerint az Evergrande-nek több mint 300 milliárd dollárnyi adóssága van.
Nyitókép: MTI/EPA/Alex Plavevski

Még akár hetekig is lebegtethetik az Evergrande csődjét

Az InfoRádiónak nyilatkozó szakértő szerint az ingatlankezelési vállalat eladásával csak elodázhatják egy nagyobb bajjal történő szembesülést.

Értékesíti ingatlankezelési vállalatának 51 százalékát a csőd közlébe jutott kínai mamutvállalat, az Evergrande.

A több százmilliárd dollárra rúgó, a kínai bruttó hazai termék 2 százalékának megfelelő kötelezettségekkel küzdő cég több elemző szerint rendszerszintű kockázatot jelent, és a vállalat gondjai átterjedhetnek a pénzügyi rendszerre és visszahatnak az egész világgazdaságra is.

Nagy Viktor, a Portfolio elemzője szerint a most bejelentett értékesítés nem a tartós megoldást, csak a napi túlélést szolgálja.

"Amikor megérkezett a hongkongi tőzsdétől a hír, hogy felfüggesztették az érintett vállalatok részvényeinek a kereskedését, még nem volt teljesen egyértelmű, hogy miről van szó, a bizonytalanság pedig általában rosszat is tesz a tőzsdének, a hongkongi index rövidesen 2 százalékot veszített is az értékéből" - mondta el az InfoRádióban Nagy Viktor.

Azóta kínai lapértesülések alapján már körvonalazódik a kép, és úgy tűnik, hogy az érintett cégek kérték a felfüggesztést, mert "egy hatalmas tranzakcióra lehet számíani".

"Az Evergrande 300 milliárd dollárnyi adóssága már akkora, hogy már többen rendszerszintű kockázatot látnak ebben. Több részleget már megpróbáltak értékesíteni a közelmúltban, és forrásokhoz is próbálnak jutni, például a kötvények kamatát is fizetve azokból" - folytatta Nagy Viktor.

Az ingatlankezelési vállalat eladásából 5,1 milliárd dollárnyi pénz

mozdulhat meg a piacon, de Nagy Viktor megfogalmazása szerint ez aligha "segíti ki a céget", amely "már néhány tízmillió dollárnyi kötvénykamatot sem tudott kifizetni" az elmúlt hetekben, két alkalommal is mulasztva kamatfizetést. Hivatalos csődbejelentés még nincs, Nagy Viktor külön aláhúzta, hogy van egy 30 napos határidő, amíg várni lehet egy ilyennel.

"Maga a csőd tehát még nem történt meg, de lehet tudni róla, hogy már kisebb összeget sem tud fizetni a vállalat" - szögezte le.

Ha viszont csak a kötvénykamatok kifizetése a cél, akkor a következő hónapokra ez az eladás kisegítheti az Evergrande-ot.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, a távközlési szektor cégei, a feldolgozóipari gyártók (bioetanol, keményítő, napraforgóolaj), valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×