eur:
409.64
usd:
369.72
bux:
83752.85
2025. április 9. szerda Erhard
Nyitókép: Pixabay.com

Elszálltak az ipari termelői árak Magyarországon

A Központi Statisztikai Hivatal részletes adatokat közölt.

A belföldi értékesítési árak 11,8, az exportértékesítési árak 8,8 százalékkal nőttek áprilisban az egyévvel korábbiakhoz viszonyítva. Az ipari termelői árak áprilisban átlagosan 9,8 százalékkal magasabbak voltak, mint egy évvel korábban - jelentette hétfőn a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az előző hónaphoz képest a belföldi értékesítés árai 1,6, az exportértékesítés árai 0,1, az ipari termelői árak összességében 0,6 százalékkal emelkedtek.

Az áremelkedés ütemét a forint euróval szembeni gyengülése, valamint a nyers- és alapanyagok drágulása befolyásolta

- tette hozzá a KSH.

A belföldi értékesítés árai átlagosan 11,8 százalékos emelkedése a 63 százalékos súlyt képviselő feldolgozóipar árainak 12,4 százalékos és a 31 százalékos súlyú energiaipari árak 10,8 százalékos emelkedéséből eredt.

A termelői árak belföldi emelkedését a vegyipari termékek árának 32,6 százalékos és azt olajipariak 53,4 százalékos emelkedése húzta fel. A járműiparban 2,6 százalékos volt a belföldi termelői árak emelkedése, a számítógépek és elektronikai termékek ára 2,4 százalékkal nőtt, az élelmiszeripari árak 3,3 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. A gyógyszeriparban 2,0 százalékkal a gumiiparban 5,8 százalékkal, a gépiparban 2,9 százalékkal nőttek a termelői árak.

Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön

az energiatermelő ágazatokban 18,2 százalékkal,

a további feldolgozásra termelő ágazatokban 11,3 százalékkal, a beruházási javakat gyártókban 3,7 százalékkal nőttek a termelői árak. A fogyasztási cikkeket gyártói átlagosan 2,7 százalékkal, ezen belül a tartós fogyasztási cikkek gyártói 7,0 százalékkal emelték az áraikat.

Az ipari exportértékesítési árak 8,8 százalékos növekedésén belül a 95 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 6,4 százalékos, a 4,5 százalékos súlyú energiaiparban 65,6 százalékos volt a drágulás a világpiaci árak emelkedésének, a forint gyengülésének, valamint a nyersanyagok árának bázisidőszakban mért visszaesése következtében.

A járműipar forintban számolt exportárai 2,4 emelkedtek, a számítástechnikai és elektronikai termékeké viszont 0,4 százalékkal elmaradtak a tavaly áprilisiaktól.

A vegyipari exportárak 42,8 százalékkal, de a gyógyszeripariak csak 2,1 százalékkal emelkedtek,

az élelmiszerek exportára 7,1 százalékkal volt magasabb.

Az év első négy hónapjában a belföldi értékesítés árai 7,1, az exportértékesítés árai 9,2, az ipari termelői árak összességében 8,5 százalékkal nőttek a múlt év azonos időszakához viszonyítva.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Megalakulhat az új német kormány: megszületett a koalíciós megállapodás

Megalakulhat az új német kormány: megszületett a koalíciós megállapodás

Több mint hat hétig tartó egyeztetés után a CDU/CSU és az SPD között létrejött a megállapodás az új kormány megalakulásáról. Noha a tagság jóváhagyása mind a konzervatívok, mind a szociáldemokraták esetében még hátravan, immár bizonyos, hogy minden valószínűség szerint május elején a szociáldemokrata Olaf Scholzot a CDU elnöke, Friedrich Merz váltja fel a kancellári székben.

Nem aprózta el Peking a választ az amerikai vámokra

Kína bejelentette, hogy április 10-től 34 százalékról 84 százalékra emeli az Egyesült Államokból származó termékekre kivetett vámokat, válaszul a washingtoni kormány legújabb, hasonló mértékű intézkedésére.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.09. szerda, 18:00
Bán Mór
a Hunyadi-sorozat írója, televíziós szerkesztő
Hatalmas vámot jelentett be Kína - Beszakadtak a tőzsdék

Hatalmas vámot jelentett be Kína - Beszakadtak a tőzsdék

Meredeken estek a tőzsdék azóta, hogy Donald Trump múlt héten új vámokat jelentett be az USA kereskedelmi partnereire és bár hétfő délután és kedden már némi megnyugvás látszott a piacokon, a befektetők ugyanis abban reménykedtek, hogy az Egyesült Államok enyhíthet a vámokon, de ez a várakozás végül nem igazolódott be, ma életbe léptek a múlt héten bejelentett vámok - beleértve a Kínára vonatkozó 104 százalékos vámot is -, sőt, egy újabb szektort, a gyógyszerszektort is jelentős vámmal fenyegetett meg tegnap este Trump. Ez ismét elrontotta a hangulatot a tőzsdéken, nagyot esett hajnalban a japán tőzsde, a dél-koreai index pedig már elérte a medve piac szintjét jelző 20 százalékos mínuszt a legutóbbi csúcs óta. Az európai indexek 2-3 százalék közötti esésekkel nyitottak és napközben nem segített a hangulaton az sem, hogy Kína további 84 százalékos viszontvámot vetett ki az Egyesült Államokra, délután pedig az EU is döntött arról, hogy vámokat vet ki az amerikai termékek egy részére. Az amerikai tőzsdék ennek ellenére meglepően kis mozgásokkal indítják a szerdai kereskedést. Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Most érdemes jelentkezni! Információ és jelentkezés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×