Márciusban az előző egy év legnagyobb forgalma zajlott a patikákban, közel 51 milliárd forint értékben adtak el vényköteles gyógyszereket - derül ki a Hiflylabs Zrt. elemzéséből,
A receptköteles gyógyszerek forgalma az előző hónaphoz képest is 16 százalékkal növekedett, de a patikák jövedelmezősége továbbra is stagnál.
A gyógyszertárak számára egyre kevésbé jövedelmező a támogatott vényköteles termékek forgalmazása. Virág Zsolt, az adatok elemzését végző Hiflylabs Zrt. igazgatósági elnöke a Világgazdaságnak kifejtette: míg 2019 januárjában egy patika a vényköteles forgalmának 12 százalékát tarthatta meg, addig idén márciusban ez az arány már csak 11,3 százalék volt. A hatóságok úgynevezett degresszív árrést írnak elő, vagyis a drágább gyógyszerek után kevesebb haszon marad a patikánál. És mivel az emberek egyre inkább a korszerűbb, drágább kiszerelésű készítményeket veszik,
a gyógyszerforgalom növekedése és a jövedelmezőség közti olló szétnyílt.
Az adatokból kiderül az is, hogy a patikák gyógyszerforgalma éves összehasonlításban 14,3 százalékkal csökkent, de ennek oka a tavalyi erős bázis. 2020 márciusa ugyanis 59 milliárd forintos rekordforgalmat hozott, a járvány első hullámakor.
A legnagyobb forgalmat a kardiovaszkuláris, a daganatellenes szerek és a vérképzők generálták.
Először jelent meg a támogatott vényköteles körben a koronavírusos megbetegedés tüneteit enyhítő favipiravir hatóanyag-tartalmú gyógyszer 200 grammos kiszerelése, ebből csaknem 37 ezer doboz fogyott márciusban.