eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
A koronavírus-járvány miatt elnéptelenedett Mátyás király sétány Hajdúszoboszlón 2020. április 24-én. Ezen a sétányon található a fürdőváros legtöbb és legnagyobb szállodája.
Nyitókép: MTI/Czeglédi Zsolt

Szállodaszövetség: egyre nagyobb a baj, és nem jön segítség

Hétfőtől kötelező a maszkviselés az éttermekben és a szórakozóhelyeken, a szabályszegőket akár egymillió forintos bírsággal vagy a vendéglátóüzlet bezárásával is sújthatják. Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke szerint a maszkviselés még mindig sokkal jobb, mintha bezárnák a helyeket.

A szövetség értelmezésében, hasonlóan, ahogy Ausztriában már hetek óta előírás, kizárólag érkezéskor és távozáskor kötelező a maszk az éttermekben, az asztalnál helyet foglalva nem. Illetve akkor, ha a vendég mondjuk igénybe veszi a mosdót, esetleg a büféasztalhoz fárad, de ez betartható gyakorlatnak tartanak.

Flesch Tamás szerint az emberek az elmúlt hetekben, hónapokban már hozzászokhattak a maszkviseléshez a közösségi közlekedés, vagy a boltba járás alkalmával, az, hogy ezt a hétfői naptól a vendéglátóhelyekre is kiterjesztették,

még mindig sokkal jobb, mintha bezáratták volna a helyeket.

Ha ennek ez az ára, meg kell tennie mind a dolgozóknak, mind a vendégeknek, hogy minél tovább nyitva lehessen maradni.

Hogy ez mennyire fogja elrettenteni a vendégeket, egyelőre nehéz megmondani, tény azonban, hogy már eddig is csökkent az étterembe járó vendégek száma az elmúlt hetekben, de talán nem ez lesz a legnagyobb visszatartó erő, látva a külföldi pozitív példákat, amelyek szerint a vendégek normálisan viselték a hasonló szigorítást.

Mindezzel együtt

a szektort abszolút negatív hangulat jellemzi.

Sok fővárosi, elsősorban a külföldi vendégekre alapozó étterem március vége, április eleje óta zárva van, ráadásul esetükben nem sok remény van arra, hogy jövő május-június előtt ki tudjanak újra nyitni. De egyre több magyar vendég is elmarad, ami miatt nagyon nehéz lesz az ágazat számára a mostani helyzetet túlélni.

Flesch Tamás kiemelte: számtalan módon jelezték a kormányzat részére a különféle fórumain, a Magyar Turisztikai Ügynökségen, az Innovációs és Technológiai, valamint a Nemzetgazdasági Minisztériumon keresztül, hogy a szektort a tavaszihoz hasonló módon tovább kellene segíteni, máskülönben nehéz lesz megtartani az embereket. Azonban egyelőre nem kaptak ebben semmilyen segítséget.

Ráadásul az, hogy ki meddig bírja a tartalékokkal, nagyjából felmérhetetlen, attól függően, hogy melyik cégnek, gazdasági társaságnak milyen likviditása van.

Sok budapesti vendéglátóhelyen már szinte mindenkit elküldtek, és a szállodaiparban is az alkalmazottak legalább 50-60 százalékát szélnek eresztették.

A szövetség elnöke megjegyezte, ennek tükrében az is kérdéses, hogy miként fog megtörténni egy esetleges jövő tavaszi újraindulás, és honnak lesz ekkora dolgozói létszám.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 20:22
×
×
×
×