eur:
408.11
usd:
374.98
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre

Magyar bankokról döntött a Moody's

Felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította az eddigi stabilról több magyar bank osztályzati kilátását kedden a Moody's Investors Service. A döntés közvetlen előzménye az indoklás szerint az, hogy a nemzetközi hitelminősítő a minap pozitívra javította a magyar államadós-besorolás kilátását is.

A Moody's Londonban bejelentette, hogy az OTP Bank, az Erste Bank Hungary Zrt., a K&H, a Raiffeisen Bank Zrt. és az MFB besorolásainak kilátását módosította pozitívra.

A cég egyben megerősítette az érintett bankok egyaránt "Baa3" szintű - a magyar szuverén besorolással azonos - hosszú távú, illetve Prime 3 szintű rövid futamú devizabetét-osztályzatait.

A kilátásjavítás az MFB előresorolt kötvényeire is vonatkozik.

A banki kilátások javításának előzményeként a Moody's pénteken ugyancsak pozitívra javította az addigi stabilról Magyarország "Baa3" szintű, befektetési ajánlású államadós-besorolásának kilátását, megerősítve egyben a szuverén osztályzatot.

A hitelminősítő egyebek mellett azzal a véleményével indokolta a magyar szuverén osztályzat kilátásának javítását, hogy jóllehet a koronavírus-járvány várhatóan jelentős negatív hatást gyakorol a magyar gazdaságra, a gazdasági és a pénzügyi erőre gyakorolt hatás azonban valószínűleg nem lesz annyira markáns, mint az Európai Unió más térségeiben.

A Moody's közölte: arra számít, hogy 2021-től újrakezdődik a magyar költségvetési és államadósság-mérőszámok évek óta tartó javulási folyamata.

A banki osztályzatok megerősítéséről és a kilátások javításáról szóló keddi londoni bejelentés indoklása szerint a devizabetét-besorolások megerősítésének fő tényezője az, hogy a Moody's pénteken - a kilátás pozitívra javításával egy időben - megerősítette a "Baa3" szintű magyar szuverén adósosztályzatot is, és változatlanul hagyta a magyar devizabesorolás országplafonját.

A hitelminősítő kiemeli: az érintett bankok hosszú távú devizabetét-osztályzatai egy vagy két fokozattal elmaradnak a forintban vezetett betétek besorolásaitól, és felső határuk továbbra is a magyar szuverén devizakötelezettségekre megállapított országplafon.

Az MFB osztályzatainak megerősítéséhez fűzött külön indoklásában a Moody's leszögezi: a lépés tükrözi, hogy ezek az osztályzatok a magyar államadósság-besorolással vannak összhangban, tekintettel arra, hogy az MFB teljes körű állami tulajdonban van, kötelezettségeire pedig közvetlen, visszavonhatatlan és feltételek nélküli garancia érvényes.

A Moody's hangsúlyozza: a bankok osztályzati kilátásának pozitívra javítása közvetlenül ered a magyar államadós-besorolás kilátásának pozitívra javításából.

A cég közölte: az MFB osztályzata javulhat, ha a magyar szuverén besorolás is javul; romolhat ugyanakkor Magyarország leminősítése esetén, vagy akkor, ha a garancia megszűnik, vagy ha gyengül az MFB melletti kormányzati elkötelezettség.

A négy másik bank hosszú távú devizabetét-besorolása akkor javulhat, ha a Moody's felminősíti a magyar szuverén osztályzatot és ennek folyományaként emelkedik a magyar devizakötelezettségekre érvényes országplafon - áll a hitelminősítő keddi londoni elemzésében.

A Moody's hozzátette: a négy bank hosszú futamú devizabetét-osztályzata akkor csökkenhet, ha romlik önálló adósprofiljuk és ennek következtében több fokozattal romlana forintbetét-osztályzatuk.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 20:22
×
×
×
×