eur:
411.18
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Magyar bankokról döntött a Moody's

Felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította az eddigi stabilról több magyar bank osztályzati kilátását kedden a Moody's Investors Service. A döntés közvetlen előzménye az indoklás szerint az, hogy a nemzetközi hitelminősítő a minap pozitívra javította a magyar államadós-besorolás kilátását is.

A Moody's Londonban bejelentette, hogy az OTP Bank, az Erste Bank Hungary Zrt., a K&H, a Raiffeisen Bank Zrt. és az MFB besorolásainak kilátását módosította pozitívra.

A cég egyben megerősítette az érintett bankok egyaránt "Baa3" szintű - a magyar szuverén besorolással azonos - hosszú távú, illetve Prime 3 szintű rövid futamú devizabetét-osztályzatait.

A kilátásjavítás az MFB előresorolt kötvényeire is vonatkozik.

A banki kilátások javításának előzményeként a Moody's pénteken ugyancsak pozitívra javította az addigi stabilról Magyarország "Baa3" szintű, befektetési ajánlású államadós-besorolásának kilátását, megerősítve egyben a szuverén osztályzatot.

A hitelminősítő egyebek mellett azzal a véleményével indokolta a magyar szuverén osztályzat kilátásának javítását, hogy jóllehet a koronavírus-járvány várhatóan jelentős negatív hatást gyakorol a magyar gazdaságra, a gazdasági és a pénzügyi erőre gyakorolt hatás azonban valószínűleg nem lesz annyira markáns, mint az Európai Unió más térségeiben.

A Moody's közölte: arra számít, hogy 2021-től újrakezdődik a magyar költségvetési és államadósság-mérőszámok évek óta tartó javulási folyamata.

A banki osztályzatok megerősítéséről és a kilátások javításáról szóló keddi londoni bejelentés indoklása szerint a devizabetét-besorolások megerősítésének fő tényezője az, hogy a Moody's pénteken - a kilátás pozitívra javításával egy időben - megerősítette a "Baa3" szintű magyar szuverén adósosztályzatot is, és változatlanul hagyta a magyar devizabesorolás országplafonját.

A hitelminősítő kiemeli: az érintett bankok hosszú távú devizabetét-osztályzatai egy vagy két fokozattal elmaradnak a forintban vezetett betétek besorolásaitól, és felső határuk továbbra is a magyar szuverén devizakötelezettségekre megállapított országplafon.

Az MFB osztályzatainak megerősítéséhez fűzött külön indoklásában a Moody's leszögezi: a lépés tükrözi, hogy ezek az osztályzatok a magyar államadósság-besorolással vannak összhangban, tekintettel arra, hogy az MFB teljes körű állami tulajdonban van, kötelezettségeire pedig közvetlen, visszavonhatatlan és feltételek nélküli garancia érvényes.

A Moody's hangsúlyozza: a bankok osztályzati kilátásának pozitívra javítása közvetlenül ered a magyar államadós-besorolás kilátásának pozitívra javításából.

A cég közölte: az MFB osztályzata javulhat, ha a magyar szuverén besorolás is javul; romolhat ugyanakkor Magyarország leminősítése esetén, vagy akkor, ha a garancia megszűnik, vagy ha gyengül az MFB melletti kormányzati elkötelezettség.

A négy másik bank hosszú távú devizabetét-besorolása akkor javulhat, ha a Moody's felminősíti a magyar szuverén osztályzatot és ennek folyományaként emelkedik a magyar devizakötelezettségekre érvényes országplafon - áll a hitelminősítő keddi londoni elemzésében.

A Moody's hozzátette: a négy bank hosszú futamú devizabetét-osztályzata akkor csökkenhet, ha romlik önálló adósprofiljuk és ennek következtében több fokozattal romlana forintbetét-osztályzatuk.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×