eur:
413.72
usd:
401.64
bux:
81178.25
2025. január 10. péntek Melánia
Nyitókép: Pixabay

A vártnál mélyebb visszaesést okozott a koronavírus-sokk - milyen folytatás várható?

Megvalósulhat-e a V alakú kilábalás forgatókönyve és milyen idei gazdasági teljesítmény várható - erről is beszélt az InfoRádiónak Madár István, a Portfolio elemzője a pénteki GDP-adatok után. A makroelemzők várakozásai szerint 3-7,5 százalék között szóródhat az idei GDP csökkenés.

Bár a vártnál nagyobb, 13,6 százalékos lett a második negyedéves GDP-csökkenés, van esély a V alakú kilábalásra, igaz, éves alapon legfeljebb a negyedik negyedéves adat mutathat majd érdemi pluszt - mondta az InfoRádióban Madár István, a Portfolio elemzője. A korábbi 10-11 százalékos visszaeséssel kapcsolatos várakozásokhoz képest meglepetést jelent ez az adat. Az elemző szerint bár a 3 százalékos eltérés már érdemi különbség, ám mivel a teljesítmény visszaesése is jelentős volt, ezért "mondhatjuk azt, hogy nem sokkoló az adat", de mégis azt mutatja, hogy a koronavírus válság jobban megütötte a magyar gazdaságot a szakértők által vártnál - tette hozzá Madár István.

Mivel a KSH-nak az első becslések idején még nincsenek részletes adatai az egyes ágazatok érintettségéről, ezért egyelőre annyi tudható, hogy a leginkább a szolgáltatások és az ipar járult hozzá nagymértékben a visszaeséshez.

"Ez azt jelenti, hogy minden fő gazdasági terület zuhant"

- összegezte az elemző. A korábbi havi adatok alapján az ipari teljesítmény 25 százalékkal esett a második negyedévben, ezért az elemző valószínűsítette, hogy hozzáadott érték alapon hasonló lehetett a visszaesés. Az építőipari teljesítmény is két számjegyűen esett, vagyis a termelő szektorok nagyon jelentősen húzták vissza a GDP-t. A szolgáltatások - beleértve az idegenforgalmat, a vendéglátást és a rendezvényszervezést, sőt a kiskereskedelmet is - még ennél is jobban megsínylették a válságot, a járvány mélypontján ezek többsége szinte megszűnt.

A márciusi lezárások miatt már az első negyedév is visszaesést mutatott, a második volt a mélypont - igaz, májusban és júniusban már javult több ágazat teljesítménye is.

"Ennek alapján egyelőre a V alakú felpattanás valós forgatókönyvnek látszik,

ezért a harmadik negyedév negyedéves alapon már biztosan növekedést hoz majd, de valószínűleg nem akkorát, hogy éves összevetésben még ne mélyebb visszaesés legyen. A mostani 10 százalék fölötti szám ugyan eltűnik, de még érdemi negatív számot látunk majd " - mondta Madár István. Várakozása szerint csak a negyedik negyedévben van esély arra, hogy talán már pozitív lesz ez szám, de természetesen nagyok a gazdasági teljesítmény alakulásával kapcsolatos bizonytalanságok, mivel nem tudni hogy lesznek-e tartós hatásai a koronavírus-sokknak, maradtak-e el beruházások, vagy a munkanélküliek egy része tartósan szorul-e ki a munkaerőpiacról.

A legfőbb kockázatot pedig egy erős őszi második hullám jelentheti, főleg akkor, ha újra szigorúbb korlátozások bevezetésére kényszerülne az ország, hiszen ez rendkívül súlyos hatással van a gazdasági aktivitásra - emlékeztetett az elemző.

A 2016-os szintre estünk vissza

Molnár Dániel, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági elemzője az MTI-nek küldött elemzése szerint 3-4 százalék közötti ütemben eshet vissza a gazdasági teljesítmény 2020-ban, ezt jövőre 5 százalék körüli felpattanás követheti. Hozzátette: negatív meglepetést okozott a GDP-adat.Szerinte a harmadik negyedéves adat a gazdaság szempontjából több információval szolgál majd, abból lehet következtetéseket levonni a kilábalás várható alakjáról. A bizonytalanság viszont jelentős, a növekedési kilátásokat nagyban befolyásolja, hogy lesz-e a járványnak második hulláma, illetve hogy a külső kereslet milyen gyorsan áll helyre - jelezte Molnár Dániel.

Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője az idei GDP-előrejelzést lefelé módosítva 5,5-7,5 százalék közé várja a csökkenés mértékét. Jövőre, a koronavírus fejlemények függvényében valahol 3-5 százalék között lehet majd a gazdasági növekedés az ING Bank szerint. Az éves és a negyedéves összevetésű adat egyaránt negatív rekordot jelent, messze túlmutatva az eddig látott bármilyen recesszión - írta, hozzátéve:

ez egyben azt is jelenti, hogy immáron hivatalosan is technikai recesszióba süllyedt a magyar gazdaság.

Kiemelte: jelenleg arra számítanak, hogy a következő negyedévekben a GDP ismét bővülhet negyedéves összevetésben. A legfrissebb adatok alapján júliusban már zajlott a kilábalás, az enyhülő járványvédelmi intézkedések okán. Hátra dőlni ugyanakkor még nem szabad, írta, mivel az elmúlt napokban jelentősen nőtt az új fertőzöttek száma. Ez az elemző szerint előrevetíti azt is, hogy előbb-utóbb ismét eljöhet a részleges lezárások időszaka. Ennek ugyanakkor a gazdasági hatása meg sem közelíti majd a második negyedévben látottakat. Az ING Bank szerint a legjobb forgatókönyv is azt mutatja, hogy 2022 végére érheti el a magyar GDP a válság előtti szintet.

Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője szerint a gazdasági teljesítmény megközelítően a 2016 második negyedév szintjére eshetett vissza. Hozzátette: a korlátozások fokozatos, és egyelőre részleges feloldásával, valamint az autógyártás újraindulásával már a negyedév közepétől éles felpattanást mutatott a gazdaság, ami a 3. negyedéves adatokban látványosan meg fog jelenni.

A Takarékbank az idei GDP-visszaesés mértékét jelentősen, 3,9 százalékra rontotta a korábbi 3,2 százalékos várakozásához képest.

Az alacsonyabb bázis miatt a jövő évi növekedést pedig érdemben, 7,2 százalékra javítja a korábbi 6,3 százalékról. Az idei alacsony bázis miatt a jövő évi második negyedévben a GDP növekedése elérheti a 18 százalékot is Suppan Gergely szerint. Megjegyezte: a járvány esetleges súlyosabb második hulláma lassíthatja a kilábalást.

Az elemző kitért arra is, hogy az idei harmadik negyedév elejére a gazdaság visszaesése 3-4 százalékra mérséklődött, augusztusban pedig tovább javulhatott, amit alátámaszt az áramfogyasztás megugrása is. Így a harmadik negyedévben már érdemi felpattanásra számít, a GDP visszaesése 3 százalék közelébe enyhülhet, majd a kilábalás lassabban, de folytatódhat, döntően a járvány második hullámának erősségétől függően - közölte.

Nyeste Orsolya, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője szerint a gazdaság állapotáról elérhető indikátorok viszonylag gyors kilábalást mutatnak a tavaszi mélypontok után. Hozzátette: az utóbbi időszakban kifejezetten biztató adatok érkeztek az ipar, az építőipar, illetve a kiskereskedelem területéről is. A szolgáltató szektorban viszont vélhetően lassabb lesz az újjáépülés. Számos szektor helyzetét még mindig korlátozások nehezítik, emellett a keresleti oldal helyreállása is bizonytalanabb ezeken a területeken - jelezte.

Az Erste Bank nem számol nagyon súlyos, újabb korlátozásokkal az év hátralévő részében. Az elemző negyedéves szinten így pozitív növekedési rátákat vár az év harmadik és negyedik negyedévére.

A felpattanás azonban vélhetően nem lesz annyira gyors, hogy az éves növekedési indexek is pozitív tartományba kerüljenek.

Az idei, éves GDP-előrejelzésükben 4,6 százalékos visszaeséssel számolnak, azonban a vártnál mélyebb második negyedéves recesszió nyomán a lefelé mutató kockázatok érdemben erősödtek - közölte Nyeste Orsolya.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.10. péntek, 18:00
Kőrösi Csaba
a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója
Heves összecsapások Kurszkban, elindult a Biden-adminisztráció utolsó fegyverszállítmánya - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Heves összecsapások Kurszkban, elindult a Biden-adminisztráció utolsó fegyverszállítmánya - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Továbbra is heves harcok zajlanak az oroszországi kurszk-régióban, ahol az ukrán csapatok vasárnap indítottak újabb offenzívát. Kijev állítása szerint egy komolyabb orosz ellentámadást is vissza tudtak verni. Ezzel párhuzamosan tisztázódtak az utolsó, Joe Biden amerikai elnök által összeállított amerikai fegyverszállítmány részletei is. Biden január 20-án hagyja el a Fehér Házat, a szakértők egyelőre csak találgatják, hogy Donald Trump megválasztott elnök milyen lépéseket fog tenni. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×