eur:
409.25
usd:
375.59
bux:
74408.72
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

Megdöbbentő londoni előrejelzés a magyar GDP-ről

Londoni makrogazdasági elemzők várakozása szerint Magyarország azon európai feltörekvő gazdaságok között lesz, amelyekben a hazai össztermék értéke már a jövő év végére újból eléri a járvány előtti szintet.

A Morgan Stanley globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni elemzőrészlegének feltörekvő piacokkal foglalkozó közgazdászai kedden bemutatott új előrejelzési csokrukban közölték:

a közép-európai EU-térségen belül Csehországban várják a legmélyebb recessziót az idén.

A ház a cseh gazdaságban 7,8 százalékos visszaesést valószínűsít 2020 egészére. A cég prognózisa szerint Magyarországon 6,7 százalékkal, Lengyelországban 5 százalékkal csökken a GDP-érték az idén.

A Morgan Stanley várakozása szerint ugyanakkor

a magyar hazai össztermék jövőre 4,6 százalékkal növekszik.

A ház hangsúlyozza: számításai szerint a magyar és a lengyel gazdaság teljesítménye 2021 negyedik negyedévében ismét a koronavírus-járvány előtti szintre emelkedik; Csehországban ugyanez 2022 közepére várható.

A Morgan Stanley elemzői közölték: idei GDP-előrejelzésük a magyar gazdaság esetében a szélesebb körű konszenzusnál 2,6 százalékponttal borúlátóbb,

2021-re szóló magyarországi növekedési prognózisuk ugyanakkor 0,6 százalékponttal jobb az általános várakozás átlagánál.

A cég közgazdászai azzal számolnak, hogy a magyar gazdaságnak 2021-ben közvetve és közvetlenül is hasznára lesz az európai gazdaságban jövőre várható szinkronizált fellendülés. A Morgan Stanley szerint a magyar hazai össztermék növekedési pályáját továbbra is a háztartási szektor fogyasztása határozza meg, mivel a beruházási érték növekedése várhatóan csak 2021 második felétől kezd érdemben gyorsulni.

A fogyasztás a ház várakozása szerint viszont már az idei harmadik negyedévtől élénkülésnek indul, mindenekelőtt az eddig elfojtott kereslet újbóli megjelenése miatt, bár az élénkülés ütemét korlátozhatják az elővigyázatossági megtakarítások.

A Morgan Stanley londoni elemzői keddi előrejelzésükben azt valószínűsítik, hogy

a magyar államháztartási hiány az idén a hazai össztermék 5 százalékának környékén lesz, jövőre azonban visszatér a 3 százalékos küszöbérték körüli tartományba.

Más nagy londoni elemzőházak várakozása szerint is jórészt V alakú növekedési pálya lesz jellemző a magyar gazdaságra és általában a közép- és kelet-európai térségre az idén és jövőre, bár az előrejelzési számok eltérőek.

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) Londonban ismertetett tavaszi regionális előrejelzésében közölte: működési területének egészében az idén átlagosan 3,5 százalékos visszaeséssel, 2021-ben azonban már 4,8 százalékos GDP-növekedéssel számol. Alapeseti előrejelzési forgatókönyvében az EBRD azt valószínűsíti, hogy Magyarországon az idén 3,5 százalékos GDP-visszaesés, jövőre 4 százalékos gazdasági növekedés lesz.

A Moody's borúlátóbb

A Moody's Investors Service Londonban ismertetett átfogó negyedéves helyzetértékelésében közölte: a balti köztársaságokon kívüli közép- és kelet-európai térségben a hazai össztermék átlagosan 4,7 százalékos visszaesésére számít az idén.

A nemzetközi hitelminősítő várakozása szerint

a legmélyebb recesszió Horvátországban lesz: a Moody's 2020 egészére 9,5 százalékos GDP-zuhanást vár a horvát gazdaságban.

A hitelminősítő hangsúlyozza, hogy a horvát hazai össztermék 25 százaléka közvetve vagy közvetlenül a járvány által súlyosan érintett turizmusból ered. A Moody's londoni elemzői a magyar gazdaságban az idén 4,8 százalékos visszaesést, 2021-ben 4,1 százalékos fellendülést várnak.

A cég várakozása az, hogy

a térség csak 2022-re hozza be a koronavírus-járvány okozta termelési veszteségeket.

A Moody's hangsúlyozza ugyanakkor azt is, hogy a közép-európai EU-gazdaságok zömének államadós-profilja képes ellenállni a növekedést és az államháztartási mutatókat érő rövid távú sokknak.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×