Túl van már Magyarország a pánikbevásárlások időszakán, stabilan működik az élelmiszer-ellátás - közölte az InfoRádió Aréna című műsorában Nagy István agrárminiszter.
"Március 14-én, amikor hirtelen megemelkedett a veszélyérzet, háromszor annyit vásároltunk, mint a karácsonyi nagybevásárláskor. Az üzletek közben talpon maradtak, az ellátás biztonsága pedig nem került veszélybe" - tette hozzá. A jövő hétre teszi, hogy az emberek visszaállnak a normális bevásárlási menetre.
A biztonságot pedig tovább erősíti a házhozszállítási lehetőség - mondta még.
Aláhúzta, a magyar mezőgazdaság 25 millió ember ellátását is lehetővé tenné, izgalmat az okoz, hogy hogyan tud megvalósulni az export a határkorlátozások idején.
"Ez nagy próbatétel a mezőgazdaság számára. Mikre kell ráébrednünk? Mondok egy példát: nálunk van Európa egyik legmodernebb csomagolóanyag-gyára, igen ám, de
hiába gyártjuk mi a dobozt, a kupak Olaszországban készül! Ezeket a magyar ipar nem engedheti magának,
a járvány leküzdése után meg kell hoznunk azokat a döntéseket, amelyek sebezhetetlenné teszik az élelmiszeripart" - figyelmeztetett.
Gondot jelenthet majd a szezonális munkaerő biztosítása is a mezőgazdasági munkáknál, megindul az egyes termények szezonja, azon kell dolgozni, hogy
a szolgáltatás területén, a vendéglátásban munka nélkül maradtak rávehetők legyenek ilyen lehetőségek megragadására
- húzta alá Nagy István.
A járvány után szerinte várhatóan előtérbe kerülnek a saját termékek, a saját termelés és a helyben előállított élelmiszer. Ez szintén fontos tanulsága lehet a mostani válságnak.
"Egészen más világra fogunk ébredni, ha ennek a vírusnak vége lesz. Akár
le kell mondani arról, hogy mi mindig, mindent fogyasztani akarunk.
Ha felelősen gazdálkodunk a jövőnkkel, akkor egy ilyen járvány segít meghozni a szükséges döntéseket. Muszáj, hogy biztonságban legyünk!" - figyelmeztetett.
A koronavírus idején lévő teljes határzár éppen ezért lett volna rossz döntés, mivel az önellátáshoz vezető döntések még nem születtek meg sehol a világon.
Magukat a termelőket a válság idején egyébként a terméktanácsokon belül felálló operatív bizottságok döntései fogják segíteni, napi szintű információkkal látják el a tárcát. Nagyobb válsággal egyébként a dísznövénykertészek néznek szembe, az ő nemzetközi kereskedelmüknek ugyanis átmenetileg befellegzett.
"Az EU-tól azt kérjük, hogy mindazt a támogatást, ami jár, hozzuk előrébb, hogy a válságot túl lehessen élni, a gazdák adatszolgáltatási kötelezettségeinek a határidejét viszont tolják ki" - foglalta össze a múlt heti miniszteriális online csúcstalálkozó tapasztalatait Nagy István.
A tárca egyre több településről tud, ahol bezárják a termelői piacokat, de ezt rossz döntésnek tartja, mert akkor az emberek a szabad légterű piacok helyett a zárt légterű boltokat választják, ahol nagyobb a fertőződés veszélye. A polgármestereket ezért arra kéri, teremtsenek alternatív vásárlási lehetőségeket - a kistermelők ráadásul csak így tudnak eljutni a vásárlókhoz.
A piacok esetében ráadásul éppen hosszított nyitvatartást szorgalmaz, hogy időben jobban szétoszolva jelentkezzenek a vásárlók, így nagyobb a biztonság is.
A teljes interjút alább meghallgathatja!