Az egészségügyi védőeszközök beszerzése után kezd az élelmiszerellátás biztonsága felé fordulni egyes kormányok figyelme, és egyre több helyen hoznak alapvető termények és élelmiszerek exportjára vonatkozó korlátozásokat, kivonva ezáltal termékeit a világpiacról - derül ki a Bloomberg összesítése alapján készült G7.hu-összefoglalóból.
Kazahsztán, a világ egyik legnagyobb búzaliszt-előállítója megtiltotta a termék kivitelét az országból többek között a sárgarépával, a cukorral és a krumplival együtt. Szerbia egyebek mellett a napraforgóolaj exportját függesztette fel. Kína a rizs exportjával hagyott fel, de számos ázsiai, egyébként exportáló országban okoz gondot, hogy a betegség miatt csökkent a termelés, ezért előbb-utóbb ezekben is korlátozásokra számítanak a kereskedők - írta a magyarmezogazdasag.hu.
Oroszország egyelőre nem vezetett be tilalmakat, de szükség esetén kész megtenni a lap értesülései szerint.
Magyarországgal kapcsolatban egy erre utaló megjegyzés a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarának a járványveszély agrárgazdasági hatásait összegző közleményében is szerepelt, a javaslatok között: "A hazai termékek arányának ösztönzése, akár az áruk szabad áramlásának ideiglenes felfüggesztésével."
Mindeközben a már eddig is jelentős élelmiszerimportra szoruló Kína, Törökország, Algéria és Marokkó fokozta a behozatalt. Az két észak-afrikai országot például különösen kellemetlenül érintheti, ha Oroszország is az export korlátozása mellett dönt, a régió ugyanis jelentős felvásárlója az orosz termékeknek.
A G7.hu idézi Tim Benton, a londoni Chatham House szakértőjét, aki szerint már érzékelhető némi zavar az élelmiszer-kereskedelem területén. Egyelőre főleg logisztikai nehézségek - mint a pánikvásárlások jelentette hirtelen kereslet, vagy az európai szállítmányozási piac határzárak miatti zavarai -, valamint a munkaerő kiesése nehezíti az ellátást.
Benton szerint a kormányközi együttműködés hiánya komoly gondokhoz vezethet a globális élelmiszer-ellátásban,
főleg, ha a lakossági készletezési igények kielégítése miatt tömeges lesz az exportkorlátozás. Fokozhatja a pánikot a két tendencia egymást erősítő hatása, és ez egyes országokban akár zavargásokhoz is vezethet.
Az együttműködés fontosságára Maximo Torero, az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet (FAO) közgazdásza is figyelmeztet. A szervezet adatai szerint egyébként
Magyarországon az egyik legmarkánsabb az agrárium exporttöbblete a behozatalhoz képest a világon,
Európában pedig csak Bulgáriában alakul hasonlóan szerencsésen a mezőgazdasági import és export aránya.