eur:
413.96
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Nyitókép: Pixabay.com

Globális zavarokhoz vezethet, ha az országok is spájzolni kezdenek

Kezdi a globális élelmiszer-ellátási láncokat is elérni a készletezés - most már a kormányok aggódnak, és kezdenek exporttilalmakat hozni. A termékek kivonása a világpiacról globális dráguláshoz, és helyenként élelmiszerhiányhoz vezethet.

Az egészségügyi védőeszközök beszerzése után kezd az élelmiszerellátás biztonsága felé fordulni egyes kormányok figyelme, és egyre több helyen hoznak alapvető termények és élelmiszerek exportjára vonatkozó korlátozásokat, kivonva ezáltal termékeit a világpiacról - derül ki a Bloomberg összesítése alapján készült G7.hu-összefoglalóból.

Kazahsztán, a világ egyik legnagyobb búzaliszt-előállítója megtiltotta a termék kivitelét az országból többek között a sárgarépával, a cukorral és a krumplival együtt. Szerbia egyebek mellett a napraforgóolaj exportját függesztette fel. Kína a rizs exportjával hagyott fel, de számos ázsiai, egyébként exportáló országban okoz gondot, hogy a betegség miatt csökkent a termelés, ezért előbb-utóbb ezekben is korlátozásokra számítanak a kereskedők - írta a magyarmezogazdasag.hu.

Oroszország egyelőre nem vezetett be tilalmakat, de szükség esetén kész megtenni a lap értesülései szerint.

Magyarországgal kapcsolatban egy erre utaló megjegyzés a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarának a járványveszély agrárgazdasági hatásait összegző közleményében is szerepelt, a javaslatok között: "A hazai termékek arányának ösztönzése, akár az áruk szabad áramlásának ideiglenes felfüggesztésével."

Mindeközben a már eddig is jelentős élelmiszerimportra szoruló Kína, Törökország, Algéria és Marokkó fokozta a behozatalt. Az két észak-afrikai országot például különösen kellemetlenül érintheti, ha Oroszország is az export korlátozása mellett dönt, a régió ugyanis jelentős felvásárlója az orosz termékeknek.

A G7.hu idézi Tim Benton, a londoni Chatham House szakértőjét, aki szerint már érzékelhető némi zavar az élelmiszer-kereskedelem területén. Egyelőre főleg logisztikai nehézségek - mint a pánikvásárlások jelentette hirtelen kereslet, vagy az európai szállítmányozási piac határzárak miatti zavarai -, valamint a munkaerő kiesése nehezíti az ellátást.

Benton szerint a kormányközi együttműködés hiánya komoly gondokhoz vezethet a globális élelmiszer-ellátásban,

főleg, ha a lakossági készletezési igények kielégítése miatt tömeges lesz az exportkorlátozás. Fokozhatja a pánikot a két tendencia egymást erősítő hatása, és ez egyes országokban akár zavargásokhoz is vezethet.

Az együttműködés fontosságára Maximo Torero, az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet (FAO) közgazdásza is figyelmeztet. A szervezet adatai szerint egyébként

Magyarországon az egyik legmarkánsabb az agrárium exporttöbblete a behozatalhoz képest a világon,

Európában pedig csak Bulgáriában alakul hasonlóan szerencsésen a mezőgazdasági import és export aránya.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×