eur:
413.25
usd:
403.38
bux:
81761.77
2025. január 11. szombat Ágota
Bankjegyek a gazdasági, pénzügyi események, hírek illusztrálására. MTVA/Bizományosi: Faluldi Imre  *************************** Kedves Felhasználó!
Nyitókép: MTVA/Bizományosi: Faluldi Imre

Sok tízmilliárdot jelent az ötpontos intézkedéscsomag

A Portfolio összegzése szerint mintegy 40-50 milliárd forint adóelengedéséről döntött a kormány azzal, hogy több szektorban, köztük a turizmusban, a vendéglátásban és a szórakoztatóiparban elengedte a munkáltatói járulékfizetési kötelezettséget június 30-ig. A döntés szerint jelentősen csökken a munkavállalók járuléka, nem kell nyugdíj-járulékot fizetniük, az egészségbiztosítás díja pedig a törvényi minimum lesz. A gazdasági portál elemzője szerint azonban már most látszik, hogy további intézkedésekre lesz szükség.

A szerdai napon bejelentett ötpontos akcióterv-csomag negyedik pontja érinti érdemben az idei költségvetést, amellyel hat ágazatot kíván a kormány célzottan segíteni. A KSH számaiból kiindulva az mondható, hogy

nagyjából 40-50 milliárdos adó-, illetve járulékkiesést okozhat az intézkedéssorozat,

míg a piaci szereplők becslései – ami megközelítőleg egy 500 ezres állományt, foglalkoztatotti létszámot érint –, szerint akár 140 milliárdra is tehető az említett kiesés – ismertette az InfoRádiónak Csiki Gergely, a Portfolio elemzője.

A járulékkönnyítés, illetve -elengedés főként a szociális hozzájárulási adót, a nyugdíjbiztosítási járulékot és az egészségbiztosítási járulékot érinti a munkavállaló oldalán. A kormány döntése

  • a szálláshely, a vendéglátás és szórakoztató ágazat esetében 35-40 milliárd forintos,
  • a sport és kulturális szektorok esetében 5-6 milliárdos bevételkiesést eredményez.

De nem szabad elfelejteni a turizmusfejlesztési hozzájárulás elengedését sem, ami 9 milliárd mínuszt jelent a büdzsének – tette hozzá a Portfolio munkatársa. Adóoldali könnyítés továbbá a taxisok számára, hogy a kormány három hónapra elengedi a kata fizetési kötelezettségét, ez néhány százmillió forintot jelenthet.

A szakértő ugyanakkor megismételte, a járulékfizetési kötelezettségek elengedése a hiteltörlesztési moratóriumok bevezetésével nulladik lépésnek jó, azonban ez korántsem elegendő, és

a kormányzatnak közvetlen módon kell majd támogatást nyújtania a vállalkozások számára, hogy minél kisebb legyen az elbocsátáshullám.

Hiszen a legutóbbi kormányzati prognózisok is százezres elbocsátásokról szólnak.

Csiki Gergely azonban jelezte,

valóban nehéz dolga van a kormánynak,

ugyanis az eredeti költségvetési tervek, GDP-növekedési prognózisok, makrogazdasági feltételezések alapjaiban módosultak a koronavírus-járvány hatására, és még nem tudni, hogy hol lesz ennek a vége. Nagyon nehéz ilyen bizonytalan környezetben tervezni, és a költségvetés számait megmondani, hogy egyáltalán mekkora lesz az az összeg, amiből még engedhet a kormány. De minél előbb, és minél nagyobb lépést kell megtenni, hogy a negatív hatás minél enyhébb legye – tette hozzá az elemző.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Újabb front nyílt a német politika és Donald Trump között

Elutasította a német parlamenti pártok többsége a megválasztott amerikai elnök, Donald Trump követelését, hogy a tagállamok az eddigi két százalék helyett a a bruttó hazai termék (GDP) öt százalékára növeljék védelmi kiadásaikat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.13. hétfő, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem professzor emeritusa
Váratlan lehetőség pottyant világ egyik leggazdagabb térségének ölébe, de ez éppen egy új háborút hozhat el

Váratlan lehetőség pottyant világ egyik leggazdagabb térségének ölébe, de ez éppen egy új háborút hozhat el

2024 végén váratlanul összeomlott a Bassár el-Aszad vezette kormány Szíriában, ezzel pedig egy csapásra megváltozott az ország nemzetközi megítélése. Az előző rezsimmel bizalmatlan vagy teljesen elutasító politikai kapcsolatot fenntartó országok most szinte egymásnak adják át a kilincset Damaszkuszban tett látogatásaik során. A nagy lehetőségről nem akarnak lemaradni az Arab-félsziget gazdag kormányai sem, akik már régóta várták ezt a pillanatot. Korábban már okozott gondokat, hogy a közel-keleti országban külső hatalmak egymással versengtek a nagyobb befolyás megszerzéséért, kérdés, hogy megismételheti-e magát a történelem.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×