eur:
408.51
usd:
375.26
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Fotómontázs a tranzakciós adóval és a bankkártyás fizetéssel kapcsolatban. MTVA/Bizományosi: Faludi Imre  *************************** Kedves Felhasználó!
Nyitókép: Faludi Imre

Jutalmak húzták 400 ezer fölé a decemberi átlagkeresetet

A bruttó átlagkereset 11,4 százalékkal 367 800 forintra nőtt 2019-ben. De az év utolsó hónapjában a jutalmak és prémiumok miatt éves alapon 13,1 százalékos növekedést követően 406 400 forintos bruttó átlagkeresetet mért a Központi Statisztikai Hivatal.

A gazdaság lassulásával kapcsolatos aggodalmak ellenére decemberben sem állt le a béremelés üteme: a Központi Statisztikai Hivatal friss jelentése szerint a bruttó átlagkereset 406 400 forint volt, 13,1 százalékkal magasabb, mint egy éve. A decemberi adatokat azonban torzította, hogy a kereseteket jelentősen meghatározta a nem rendszeres kereseti elemek (jutalom, prémium) növekedése, a nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 270 200, a kedvezményeket is figyelembe véve 278 000 forintot ért el, 13,1, illetve 13,2 százalékkal nőtt egy év alatt a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozások körében.

A KSH ugyanis, bár az adóhivataltól kapott kereseti adatokra is rálát, csak az említett körben teljes munkaidőben dolgozók értékeiből számítja az átlagot. A kisebb vállalkozásoknál foglalkoztatottak vélhetően ennél kevesebbet keresnek, ami lefelé húzhatná az átlagot. Arról nem is beszélve, hogy a rekordnagyságot elérő katás egyéni vállalkozói kör keresete ugyancsak jelentősen befolyásolhatná az adatokat.

A KSH által figyelt körben mindenesetre

a tavalyi éves bruttó átlagkereset 367 800, a nettó 244 600 forint lett, mindkettő 11,4 százalékkal nőtt 2018-hoz viszonyítva.

Január-decemberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete a közfoglalkoztatottak nélkül számolva 378 100 forintot ért el. A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 244 600, a kedvezményeket is figyelembe véve 252 100 forint volt.

A reálkereset pedig 7,7 százalékkal emelkedett a fogyasztói árak előző évhez mért 3,4 százalékos növekedése mellett az előző évhez viszonyítva.

A legjobban a pénzügyi, biztosítási területen dolgozók jártak, esetükben a bruttó átlagkereset 665 400 forint volt, míg a skála másik végén a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás volt, a legalacsonyabb bruttó 239 600 forintos keresettel.

Látványos a nők kereseti elmaradása:

míg a nők havonta átlagosan bruttó 335 800 forintot vihettek haza, ami éves szinten 10,8 százalékkal emelkedett, addig a férfiaknál 12,3 százalékos béremelést mért a KSH, az átlag pedig elérte a 403 600 forintot.

Korosztályok szerint bontva legjobban, 17,2 százalékkal a pályakezdők bruttója emelkedett, elérve a 285 ezer forintot. A legjobb munkavállalási korú 25-54 évesek bruttó 384 800, míg az 54 év felettieknél 363 100 forint volt az átlag. Előbbi csoportban 11,9, utóbbi körben pedig 11,3 százalékos emelkedést mért a KSH decemberben volt az előző év azonos időszakához képest.

A rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) bruttó átlagkereset 339 300 forintra becsülhető, amely 10,4 százalékkal nőtt az utóbbi egy évben.

Január-decemberben a reálkereset 7,7 százalékkal emelkedett a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért 3,4 százalékos növekedése mellett.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 5. 08:55
×
×
×
×