eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Freepik / jannoon028

Mindjárt jön az azonnali átutalás, de még nem lesz az eddigieknél olcsóbb

Elkészültek a bankok az azonnali fizetési rendszerrel, a tesztek is azt mutatják, hogy március 2-án elindulhat. Ám ahhoz, hogy a lakosság a korábbinál több átutalást indítson a rendszeren, legalább két dolognak teljesülnie kell – hívta fel a figyelmet az InfoRádióban Thurzó Ádám, a Portfolio elemzője.

Az egyik ilyen feltétel, hogy a bankok majd új szolgáltatást építsenek a rendszerre, a másik pedig az, hogy olcsó számlacsomagokat is adjanak, amelyekben közel korlátlan számú átutalásra van lehetőség. A bankok már elkészültek az azonnali fizetési rendszerhez igazodó olcsó számlacsomagjaikkal, ám ezeket csak akkor éri meg számukra bevezetni (és a lakosságnak használni), ha kivezetik a lakossági tranzakciós illetéket a lakossági átutalásoknál, és lehetőleg a készpénzfelvételeket is részben ingyenessé tegye a kormány, ez viszont néhány milliárdos kiesést jelethet a költségvetésnek – mutatott rá Thurzó Ádám. A Portfolio elemzője utóbbival kapcsolatban hozzátette: a bankok azt szeretnék, hogy a havi kétszeri ingyenes készpénzfelvételt ne lehessen igénybe venni az új, olcsó számlacsomagokra.

Az azonnali fizetési rendszerben indított tranzakcióknak van egy magas fix díjuk, ezért kis összegeknél nem lesz vonzó az új rendszer használata (néhány ezer forintos átutalásnál nem akarnak néhány száz forintos költséget vállalni, pláne ha még tranzakciós illeték is rakódik rá), inkább a készpénzt és a bankkártyát fogják használni az ügyfelek – mutatott rá az elemző. Ha viszont lennének csomagáras számlák (egy fix összegért szinte korlátlan számú átutalást lehetne indítani), akkor eltűnne a bankkártyák és a készpénz "árazási" előnye, vagyis hogy ezeket ingyenesnek érzik az ügyfelek – mutatott rá Thurzó Ádám.

A teljes, 230 milliárd forintos tranzakciós adóbevételi tervhez képest meglehetősen kis, 13 milliárdos tétel a lakossági tranzakciós adó – ezt kellene a bankok szerint elengedni az olcsóbb számlacsomagok bevezetéséhez.

Ismeretes, hogy a tranzakciós adót annak idején átmeneti válságadóként vezették be – emlékeztet a Portfolio –, de a legtöbb különadóhoz hasonlóan egyre inkább úgy tűnik, hogy velünk marad a kormány számára kényelmes – mivel a bankok szedik be – és jelentős bevételi forrást jelentő adónem.

Az új, azonnali átutalási rendszert például bolti mobil fizetésnél vagy személyek közötti közvetlen pénzküldésnél lehet a leggyakrabban használni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 20:22
×
×
×
×