eur:
411.2
usd:
392.74
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Flickr / Juan Carlos Martins

Számos területen lát energiaipari együttműködési lehetőséget Amerika

Valódi alternatívát jelenthet a jelenlegi beszerzési források mellett az amerikai cseppfolyósított földgáz – mondta budapesti látogatásán az Egyesült Államok szövetségi energiaszabályozó hatóságának elnöke.

Neil Chatterjee egyhetes, Ausztriát, Lengyelországot, Csehországot és Magyarországot érintő körútján a szabályozó hatóságok vezetőivel találkozott. Budapesten Nyikos Attilával, a Magyar Energetikai és Közműszabályozási hivatal nemzetközi kapcsolatokért felelős elnökhelyettesével folytatott megbeszéléseket.

Mint körútjáról elmondta, nem az volt a célja, hogy megállapodásokat írjanak alá, hanem az, hogy megosszák egymással egyes területeken szerzett szabályzói, technológiai tapasztalataikat, egyebek közt a megújuló energia hálózatba táplálása, a dekarbonizációs lehetőségek és a cseppfolyós földgáz terén. Ez utóbbival kapcsolatban a tengerentúli hatóság elnöke kielemte, hogy

nagy érdeklődést lát az amerikai LNG iránt Európában, így Magyarországon is.

Véleménye szerint az amerikai földgázkitermelés folyamatos növekedése, és az, hogy az ország nettó importőrből nettó exportőrré vált nemcsak az Egyesült Államok, hanem szövetségeseinek is jó lehetőséget kínál. „Ez gazdasági szempontból nagyon fontos, hiszen Amerikában gazdasági növekedést eredményez, de ez szövetségeseink számára is gazdasági előnyöket hozhat, például azzal, hogy a beszerzési források bővülése az árak mérséklődéséhez vezethet. Ráadásul annak, hogy az amerikai földgáz elérhető Európában is, geopolitikai jelentősége is van szövetségeseink számára” – magyarázta Neil Chatterjee.

A hatóság vezetője szerint

hamarosan csökkenhet az LNG és a vezetéken szállított földgáz ára közötti különbség

a tengerentúli beruházásoknak köszönhetően. „A hatóság csak ebben az esztendőben tizenegy LNG-exportterminál megnyitására vagy már létező bővítésére adott engedélyt. Úgy gondoljuk, ha ezek a projektek megvalósulnak, a kínálat növekedése az árak csökkenését eredményezi majd, és az amerikai gáz sokkal könnyebben hozzáférhető lesz itt is” – magyarázta.

Neil Chatterjee az InfoRádió kérdésére azt mondta, bár Európa fontos piaca lehet az amerikai gáznak, nem az egyetlen, hiszen Ázsiában, például Japánban, vagy éppen Indiában is egyre nagyobb igény van a földgzára, folyamatosan nő a felhasználás. A szövetségi energiaszabályozó hatóság elnöke beszélt az LNG fogadásához szükséges európai infrastruktúra hiányosságairól is. Azt mondta, készek megosztani technikai, technológiai tapasztalataikat a fejlesztéshez.

További részletek az Inforádió EnergiaVilág című műsorában, hétfőn este nyolc órától.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×