eur:
411.36
usd:
393.12
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Pexels

Nem lett laposabb a pénztárca, az emberek csupán kivártak

A korábbi karácsonyi forgalmakat felülmúló 1000 milliárd forint feletti forgalmat hozott a kiskereskedelemben a június – értékelte a KSH pénteki adatait Vámos György. Az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára az InfoRádiónak azután nyilatkozott, hogy a KSH közölte: júniusban több mint 4 százalékkal emelkedett a boltok forgalma a nyers adatok szerint.

A KSH mérése szerint júniusban 4,3 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom volumenben, ami a szokásos havi adatoknál kisebb. A május utáni növekedési ütem mérséklődésnek a magyarázata pedig az lehet, ismertette Vámos György, hogy

a családok kivárásra rendezkedtek be, hiszen július 1-jétől indultak az új családtámogatási rendszerek.

"Tehát a pénztárca nem lett laposabb, csak meggondolják, hogy mire költenek az emberek" – fogalmazott az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára az InfoRádiónak.

A júniusi adatokból kitűnik, hogy az élelmiszerforgalom az átlagnál kisebb ütemben nőtt, de ez mindig is így volt, jegyezte meg a szakember. Az iparcikkek területén a webcsatorna 30 százalékkal bővült, tehát ez megállás nélkül száguld mindenütt a világon, még ha nem is ilyen ütemben, tette hozzá Vámos György. Ennek legfőbb oka, hogy egyre több vásárló, egyre több mindent próbál ezen a platformon vásárolni, valamint azok a fejlesztések, amik nagy áruházláncok részéről láthatók az élelmiszerkereskedelemben.

A júniusi 1000 milliárd forint fölötti forgalmi szint lélektani határ, hiszen a korábbi években az év legerősebb hónapjában, decemberben volt tapasztalható hasonló.

Hogy az 1000 milliárdos forgalom a naptári hónapokat tekintve egyre előrébb kerül, az egy növekedési irányzatot támaszt alá,

tette hozzá Vámos György.

Tisztes mértékű maradhat

Az ING Bank vezető elemzője a legfrissebb kiskereskedelmi adatokkal kapcsolatban azt emelte ki, hogy a második negyedéves kép a gazdaság növekedési ütemének lassulására utal, ami a bizalmi indikátorok alapján a harmadik negyedévben is folytatódhat. Az év egészében a kiskereskedelemben 5 százalék körüli növekedés várható, a GDP növekedése 4,5 százalékra mérséklődhet a tavalyi 4,9 százalékosról, olvashtó Virovácz Péter az MTI-nek megküldött kommentárjában.

Horváth András, a Takarékbank vezető elemzője szerint idén a reálbérek növekedése meghaladhatja a 6,5 százalékot, így folytatódhat a kiskereskedelmi forgalom dinamikus növekedése, azonban ennek mértéke 5,5 százalékra lassulhat a tavalyi 6,5 százalékról.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Az Nvidia számait emésztik a befektetők, mélyrepülésben a Google anyacége

Az Nvidia számait emésztik a befektetők, mélyrepülésben a Google anyacége

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×