eur:
409.49
usd:
387.66
bux:
78965.94
2024. november 20. szerda Jolán
Nyitókép: Pexels

Drasztikus áremelések és csúszások a lakásépítéseken

Átlagosan 30 százalékkal drágult a lakásépítés az elmúlt két és fél évben, és közben az építkezések harmadát már el sem kezdik a tervezett időpontban.

Öt éve nyolcezer lakás épült, jelenleg 35-40 ezer kivitelezésén dolgoznak, ebből 22 ezer – az átadási határidő jellemzően négy hónapos csúszása után – várhatóan az idén elkészül – jellemezte a helyzetet Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke a Világgazdaság megkeresésére.

Az építkezések egyharmada nemcsak hogy nem fejeződik be, de el sem kezdődik a tervezett időpontban, miközben extrém határidő-hosszabbításokra is akad példa, Budapesten például van egy-két olyan nagy projekt, amelynek legalább egy éve el kellett volna készülnie.

A csúszások fő oka továbbra is az égető munkaerőhiány, és azok a tipikus árviták, amelyek a 2016-ban és 2017 elején megkötött szerződések újratárgyalásából fakadnak. Két és fél év alatt 30 százalékos átlagos áremelkedés történt az építőiparban, miközben az előrelátóan szerződők sem számoltak 7-8 százalék feletti költségnövekedéssel, ezért van jogalap a kivitelezői szerződésekben szereplő árak egyeztetésére. Az áremelkedés összetevői tételesen kimutathatók a vállaláskori időponthoz képest, vagyis nem jogalap nélküli meggazdagodási kísérletekről van szó.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor összehívta a Védelmi Tanácsot

Orbán Viktor összehívta a Védelmi Tanácsot

A miniszterelnök szerda reggelre összehívta a Védelmi Tanács ülését az ukrajnai háború legújabb fejleményei, illetve a konfliktus eszkalációjának fokozott veszélye miatt - közölte Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.20. szerda, 18:00
Takács Ernő
az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke
Finanszírozási fordulópont előtt a hazai logisztikai befektetések piaca

Finanszírozási fordulópont előtt a hazai logisztikai befektetések piaca

A Panattoni, Európa legnagyobb ipari ingatlan befektetője ugyan csak 3 éve lépett be a hazai piacra, de már jelentős portfoliót épített fel. A beruházásokra nem önmagában fejlesztésként, hanem befektetési termékként tekint, úgy alakította ki a modelljét, hogy az intézményi befektetőktől egészen a városi vagyonkezelőkig minél több szereplő beszállhasson a projektekbe. Nemcsak a budapesti agglomeráció, hanem Kecskemét, Debrecen, Szeged, Pécs is vonzó lokáció a számukra, a fejlesztési területek kiválasztásánál a vasúti kapcsolatokat is vizsgálják. Bár jelenleg még az ESG követelmények teljesítése és a karbonlábnyom csökkentése okozza a legnagyobb kihívást a logisztikai szektor számára, a Temu térhódítása gyökerestől forgathatja fel néhány éven belül az európai e-kereskedelmet, és az azt kiszolgáló logisztikát is. A Portfolio Kemenes Lászlót, a Panattoni Hungary ügyvezető igazgatóját kérdezte a vállalat ingatlanberuházásairól, a befektetők által elvárt hozamszintekről és a kínai webshopok jelentette potenciális kihívásokról.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×