Önmagában már az Allergan is egy jelentős cég, azzal pedig, hogy bejelentették az AbbVie amerikai gyógyszergyártó 63 milliárdos vásárlási szándékát az Allergánra, egy világméretű lefedettséggel rendelkező nagyvállalat jöhet létre – mondta az InfoRádiónak a Erste Befektetési Zrt. vezető elemzője. Míró József emlékeztetett arra, hogy a szerteágazó termékportfólióval rendelkező AbbVie a világ 170 országában van jelen.
"Ezek eléggé diverzifikált cégek, de azért kiemelkedik a prezentációjukból az, hogy nagyon számítanak például az idegtudományok területén a Richter a készítményére, de ugyanígy nőgyógyászatban is ott vannak, tehát összességében egy nagyon széles portfólióról beszélhetünk" – jegyezte meg az elemző.
Az Allergan forgalmazza ugyanakkor az Egyesült Államokban a Richter saját fejlesztésű antipszichotikumát, a Cariprazine-t, Vraylar néven. Arra a kérdésre, hogy milyen hatással lehet ennek terméknek a forgalmára a felvásárlás, az elemző a következőket válaszolta: "Azt gondolom, hogy a szerződések nem változnak. Láttuk korábban, hogy maga a Richter eredetileg nem az Allerganra szerződött le, hanem volt egy korábbi, Flores Laboratories nevű céggel, azzal volt az Egyesült Államokban kapcsolatban. Ott is egy felvásárlás történt, és valójában a dolgok ugyanúgy mentek tovább, mint korábban" – mutatott rá Míró József.
Az Erste befektetési elemzője szerint emellett a Richter vezető nőgyógyászati termékének, az Esmyának a jövőbeni forgalmazását is befolyásolhatja az, hogy az AbbVie felvásárolja az Allergant.
"Kétszer dobta vissza az amerikai gyógyszerügyi hatóság, legutóbb tavaly augusztusban. Voltak a gyógyszerrel problémák az európai piacon, de azóta, hogy plusz biztonsági intézkedéseket vezettek be, problémás esetekről nem lehetett hallani, és reméljük, hogy ez így is lesz".
Az AbbVie-nek is van egyébként egy hasonló gyógyszere, ami az Esmyához hasonlóan engedélyeztetésre vár, de az inkább tünteti kezelése alkalmas, míg a Richter készítménye a daganatokat csökkenti. Az AbbVie készítményét "tavaly már jóváhagyták az endometriózishoz, de sikeres kísérletek voltak a méhmiómához kapcsolódó vérzések csillapításában is. Az AbbVie arra számít, hogy 2020-ban a gyógyszer piacra kerülhet. Első ránézésre azt mondhatnánk, hogy ez egy kompetitor gyógyszer, egy versenytárs, de a helyzet az, hogy ez csak egy tüneti kezelést okoz, míg a Richter Esmya nevű készítménye pedig a daganatokat csökkenti" – fogalmazott az elemző.
Míró József elképzelhetőnek tartja azt is, hogy az AbbVie mindkét gyógyszert, vagyis a Richter méhmióma ellenes készítményét is megpróbálja majd a közeljövőben az Egyesült Államokban piacra vinni.