eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay.com

Ha nem jön kiadós esőzés, nagy baj lesz Magyarországon

Április elsejétől tartós vízhiányos időszak van Magyarországon. Valamennyi haszonnövény megsínyli az aszályt, a gyümölcsösökben a beporzást a légköri aszály is hátráltatja.

Az Alföldön tavaly augusztus óta, vagyis már 8 hónapja nem esett számottevő csapadék, az országos aszály pedig egyre súlyosabb - mondta az InfoRádiónak a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke. Petőházi Tamás hozzátette: a vízhiány miatt a búza és a repce van a legnagyobb veszélyben. Valahol ki sem csírázott a növény, máshol pedig feleakkora, mint ilyenkor szokott lenni.

"Az elmúlt három hónapban átlagosan 50 százalékkal kevesebb csapadék esett, mint amennyi szokott. Sajnos már a tél is úgy kezdődött, hogy kevesebb csapadék volt a talajban, mint amennyit szerettünk volna. Ez nem állt helyre, csak növekedett a hiány.

Országosan körülbelül 100 milliméter csapadék hiányzik a talajokból,

amit jó lenne a vegetáció kezdetére pótolni" - fogalmazott Petőházi Tamás.

Az aszály a gyümölcs- és zöldségtermő területeket is kedvezőtlenül érinti - mondta a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke. Ledó Ferenc hozzátette: a zöldségtermelők 75-80 százaléka öntözésés gazdálkodást folytat, de a gyümölcsösökben légköri aszály is kialakult már a szárazság miatt.

"A gyümölcsösök mélyebben gyökeresedők, ezért van valamennyi tartalék vizük. Most elindultak a virágzások, de már érződik, hogy aki nem tud öntözni - és sajnos csak az ültetvények 20 százalékát lehet -, annál már jelentkeznek az aszálykárok.

Ha a következő 3-4 hétben jelentősebb csapadék lenne, még épp nem lenne tragédia."

A meteorológiai előrejelzések szerint péntek délutántól csapadékosabbra fordul az idő. De az aszály miatt az agrártárca előbbre hozta április elsejére az egész országra meghirdetett tartósan vízhiányos időszakot. Ez azt jelenti, hogy várhatóan október 31-ig a gazdálkodóknak az öntözéses vízhasználat után nem kell úgynevezett vízkészletjárulékot fizetni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×