eur:
411.19
usd:
392.62
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pxhere

Csúcsra jár a dollár

Tizenhat havi csúcsra erősödött a dollár hétfőn, ahogy a befektetők a decemberi amerikai kamatemelésre készülnek, Európában pedig a politikai kockázatok nyomás alatt tartják az eurót és az angol fontot.

Az eurót eddigi napi mélypontján 0,70 százalékos mínuszban, 1,1240 dolláron jegyezték, ami 2017 júniusa óta a leggyengébb árfolyam.

Angol font

Az angol font árfolyama több mint 1 százalékkal 1,2827 dollárra gyengült, mivel a befektetők egyre jobban tartanak attól, hogy Nagy-Britannia rendezetlen módon, vagyis a kilépés feltételrendszeréről szóló megállapodás nélkül távozik az Európai Unióból.

Euró

A közös európai fizetőeszköz erősen megsínylette az Olaszország és az Európai Bizottság közötti vitát, amely a 2019-es költségvetési terv miatt robbant ki. Az Európai Bizottság október végén visszautasította az olasz büdzsétervezetet, és november 13-ig adott időt módosítására, hogy megfeleljen a korábbi uniós ajánlásoknak és római kötelezettségvállalásoknak.

Az aggodalmakat tovább fokozta az olasz bankszektor gyengesége. Hétfőn felfüggesztették a Carige bank részvényeinek tőzsdei kereskedését, miután sajtóhírek szerint 400 millió euróra lenne szüksége tőkehiányának pótlására.

Dollár

A dollár jelentősen erősödött azután, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve a múlt héten megerősítette eddigi irányvonalának, azaz a monetáris politika fokozatos szigorításának folytatását. Piaci várakozások szerint idén még egyszer, decemberben, jövőre pedig háromszor emel kamatot a Federal Reserve. A dollárt támogatja az amerikai gazdaság robusztus teljesítménye is.

Az európai problémák az amerikai-kínai kereskedelmi feszültségekkel és a gyenge kínai gazdasági adatokkal párosulva ugyancsak abba az irányba tolták a befektetőket, hogy dollárvásárlásra csoportosítsák át tőkéjük egy részét. Fokozza az euróra nehezedő eladási nyomást az is, hogy miközben az amerikai gazdaság erős, az euróövezet teljesítménye gyengül.

A japán jennel szemben 0,3 százalékkal erősödött a dollár, a 114,11 jenes árfolyam október 4. óta a legerősebb szint. A dollárt a két ország monetáris politikájának divergenciája támogatja, hiszen a japán jegybank várhatóan még jó ideig fenntartja rendkívül laza monetáris politikáját, miközben a Federal Reserve tovább halad a szigorítás útján.

Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×